26.04.2016, 00:00

Musíme znížiť počet škôl, aby bolo z čoho vyberať

Musíme znížiť počet škôl, aby bolo z čoho vyberať
Zdroj: Pavol Funtál

Jeden z našich najznámejších priemyselníkov sa pomaly pripravuje na odchod. Urobiť tak chce v roku 2020, keď bude jeho skupina schopná vyrobiť svoj prvý funkčný prototyp auta. Strach z tohto kroku nemá z viacerých dôvodov. „Tým najdôležitejším sú ľudia, s ktorými pracujem a ktorým verím,“ hovorí pre HN Štefan Rosina.

Ste vyštudovaný technik. Ako prezident skupiny Matador, ktorá priamo zamestnáva 1 800 ľudí, zrejme nemáte šancu venovať sa technike vo veľkom. Chýba vám to?
Veľmi. Technika ma bavila. No nevzdal som sa jej úplne. Matador je strojárska firma. Ako manažérovi sa mi teda technické zručnosti zídu. Okrem toho chcem, aby si ľudia v Matadore plnili sny. A tiež dúfam, že sa z nás raz stane slovenská Pininfarina (talianska firma, ktorá sa zameriava na dizajn a vývoj karosérií pre automobilky a už dnes je ikonou v branži – pozn. HN).

Hovoríte o vývoji nového prototypu auta, na ktorom váš tím pracuje?
Presne tak. V roku 2020 chceme dať na trh prototyp vozidla, spočiatku na objednávku niektorej automobilky. To je i rok, keď by som sa chcel stiahnuť z Matadoru úplne a venovať sa naplno tomu, čo som vyštudoval a čo ma vždy lákalo najviac, teda technike, chémii, vede a výskumu. Prípadne vôbec tomu, aby sa R&D na Slovensku rozvíjal a mal pre to všetky podmienky – podporu štátu či kvalifikovanú pracovnú silu. Inak investície do týchto oblastí ostanú len nenaplneným snom.

Nebude vám robiť problém stiahnuť sa z firmy, ktorú ste vybudovali?
Nie, a to z viacerých dôvodov. Tým prvým a najdôležitejším sú ľudia, s ktorými pracujem a ktorým verím. Či už ide o generálneho riaditeľa skupiny Martina Kelleho, šéfa nášho dizajnérskeho centra Aufeer Design Braňa Maukša, môjho syna Štefana (ešte zhruba pred pol rokom pôsobil v inej firme, kde sa venoval fúziám a akvizíciám, dnes ich má v Matadore na starosti – pozn. HN) a ďalších šéfov jednotlivých úsekov. Tým druhým dôvodom je, že podľa mňa v prípade každého manažéra príde čas, keď by sa mal stiahnuť a firmu so všetkými kompetenciami odovzdať mladšiemu, dravšiemu tímu.

Vláda zverejnila svoje programové vyhlásen

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.