21.04.2016, 00:00

Steel Trans chce po piatich rokoch zase škrtať dlhy

Už raz hrobárovi z lopaty ušli. Pred piatimi rokmi totiž jedna z najúspešnejších a najväčších dopravných firiem východného Slovenska odpísala staré dlhy, čím reštartovala svoj biznis. Iba pred pár mesiacmi ju však opäť začali dobiehať dlžoby a hrozí jej koniec. Košický dopravca Steel Trans pritom hrozbu krachu nateraz zažehnáva. Súd totiž žiada o ochranu pred veriteľmi. „Okresný súd Košice I začína reštrukturalizačné konanie proti dlžníkovi Steel Trans,“ konštatuje vo svojom rozhodnutí súd. Kamiónový špeditér z Košíc sa pritom chystá škrtať dlhy už po druhý raz v krátkom čase. Ani v roku 2011 totiž firma neuniesla ťarchu záväzkov vo výške približne 40 miliónov eur a skončila v reštrukturalizácii. Vtedy ju k tomuto kroku dotlačili financujúce banky a lízingové spoločnosti. Zdá sa však, že záchranný plán dopravcovi nepomohol. Koncom minulého roka ju posielala do konkurzu bratislavská spoločnosť Vocal Classis. Kým ešte vlani v septembri sa Vocal Classis dohodla so Steel Transom na nahradení starého záväzku novým, v novembri už žiadala košický súd o spustenie konkurzu na majetok Steel Transu.


O problémoch firma nehovorí
V januári však súd konkurz prerušil. Podľa zákona má totiž pred úpadkom prednosť reštrukturalizácia, čím by sa v prípade úspechu Košičania vyhli krachu. „Zákonným limitom pre opakované reštrukturalizácie je ustanovenie zákona, podľa ktorého môže správca odporučiť reštrukturalizáciu, len ak od skončenia ostatnej reštrukturalizácie uplynuli aspoň dva roky,“ vysvetľuje pre HN Jaroslav Jakubčo, odborník na konkurzné a reštrukturalizačné právo. Tú predchádzajúcu pritom Steel Transu ukončil až Krajský súd v Košiciach v novembri 2011, keď jej odklepol veriteľmi schválený záchranný plán. Ako Jakubčo pripomína, rozhodnutie o skončení reštrukturalizácie nepotvrdzuje, že tým došlo k splneniu plánu: „Naopak, ob

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.