24.03.2016, 00:00

EÚ musí ochrániť svojich občanov

EÚ musí ochrániť svojich občanov
Zdroj: TASR/Martin Meissner

Utorňajšie útoky na letisko a metro v Bruseli, ktoré si podľa konečnej bilancie vyžiadali 31 obetí, ukázali, že Európa napriek úsiliu polície a tajných služieb nedokáže úplne odolávať terorizmu Islamského štátu.
HN vám prinášajú odpovede na šesť otázok, čo atentát v samotnom centre Európskej únie znamená, kto za ním stojí a ako ovplyvní bezpečnostnú situáciu v Európe.

1. Kto stál za útokmi?
K útokom na letisku a v metre sa ešte v utorok prihlásil Islamský štát. Táto extrémistická organizácia sa cez internet priznala, že na útok použila výbušniny aj samovražedných atentátnikov. Známa je už aj identita útočníkov, ktorí na letisku Zaventem zabíjali. Išlo o bratov Khalida a Brahima el-Bakraouiovcov, ktorí sa podľa všetkého odpálili. Tretí podozrivý, Najim Laachraoui, je na úteku. Belgická polícia uviedla, že obaja útočníci sú jej dobre známi a udržiavali kontakty so Salahom Abdeslamom, aktérom novembrových atentátov v Paríži zadržaným v Bruseli minulý týždeň.
Policajné zložky po ďalších možných spolupáchateľoch pátrajú.

2. Ako bude reagovať Európska únia?
Reakcia európskej dvadsaťosmičky na vzniknutú krízu je stále nejasná. Bezpečnostný analytik Ivo Samson sa však domnieva, že únia nemá veľa možnosti, ako aktívne zakročiť. „Brusel sa môže snažiť budovať európsku identitu u prisťahovalcov, ktorí sa do regiónu dostávajú,“ domnieva sa Samson. Podľa neho je však prvoradé, aby sa únia postarala o bezpečnosť svojich občanov. „Môže zakročiť proti nelegálnej migrácii alebo pristúpiť ku kontrole moslimských komunít, ktoré sa nachádz

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.