04.03.2016, 00:00

Mali odbremeniť Prešov. Teraz im hrozí konkurz

V roku 2012 získava stavebné konzorcium Hant BA DS a španielsky Anik kľúčovú zákazku od štátu. Náklady na stavbu štvorprúdového cestného prieťahu Prešovom v smere Poprad – Košice v dĺžke takmer štyri kilometre dosahujú s daňou viac ako 32 miliónov eur. Termín dokončenia jún 2015 sa však pre problémy s archeologickým výskumom a povodňami presúva na október. Ani vtedy však stavba nestojí a firmy prichádzajú o kšeft. Slovenská správa ciest (SSC) ako investor odstupuje od zmluvy. Spoločnosť Hant BA DS sa však topí vo finančných problémoch, a tak ju do konkurzu posielajú jej nevyplatení subdodávatelia. „Súd začína konkurzné konanie proti dlžníkovi Dopravné stavby, predtým Hant BA DS,“ konštatuje vo svojom rozhodnutí Okresný súd v Trnave. V konkurze vidí podnikateľ Miroslav Terek z Veľkého Šariša poslednú možnosť, ako sa domôcť peňazí za svoju prácu. „V novembri mi došla trpezlivosť, a tak som sa po dohode s právnikom rozhodol poslať ich do konkurzu. Na Slovensku je to katastrofa, mať za prácu v stavebníctve aj riadne zaplatené,“ hovorí pre HN Miroslav Terek, ktorého žeriavy a nákladné vozidlá pracovali na stavbe „malého“ prešovského obchvatu.
Zmenili meno i sídlo
Spoločnosť Hant BA DS sa v decembri premenovala na Dopravné stavby a z Považskej Bystrice sa presťahovala do Jaslovských Bohuníc. Po telefonáte na jediný zverejnený kontakt firmy sekretariát odkazuje na právneho zástupcu firmy. Ten žiadosť o vyjadrenie k aktuálnemu dianiu vo firme odignoroval.

Bývalá spoločnosť Hant BA DS pritom Terekovi dlhuje viac ako 100-tisíc eur. Sekera voči živnostníkovi však bola v priebehu minulého roka ešte vyššia. „Vlani v máji mi dlhovali 240 000 eur, ale po urgenciách mi do konca augusta vyplatili väčšiu časť dlžnej sumy. Ozvali sa ešte v októbri, aby som nič nepodnikal, že to doplatia. Nestalo sa,“ opisuje peripetie s preplácaním faktúr Terek. Celý prípad

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.