02.03.2016, 00:00

Znížime dane a odvody

Znížime dane a odvody. Takýto odkaz posielajú slovenskí politici svojim voličom štyri dni pred voľbami. O nižších daniach hovorili na diskusnom fóre HNClub organizovanom Hospodárskymi novinami lídri Smeru, Siete aj Slovenskej národnej strany. 

Rovná daň
Dosluhujúci predseda vlády Robert Fico vidí priestor pri daniach z príjmov právnických osôb. Jeho métou v novej vláde by bolo zníženie firemnej dane zo súčasných 22 na 21 percent. Bola to však práve strana Smer, ktorá v roku 2012 zvýšila daň z 19 na 23 percent. Viaceré politické strany zas volajú po znovuzavedení rovnej dane. Najsmelšiu víziu predstavil šéf národniarov Andrej Danko. Podľa neho by Slovensko mohlo znížiť dane na úroveň 14 až 16 percent.

„Ak máme ľudí, ktorí sú v politike dvadsať rokov, vieme odhadnúť, čo splnia a do akej miery je to len predvolebné ohlupovanie. Pri nových politikoch ako Andrej Danko a Radoslav Procházka to nevieme. Jedna vec je, čo chcú a druhá, či to budú vedieť presadiť po vstupe do koalície,“ hovorí sociológ Ján Baránek a dodáva, že Danko s Procházkom nemajú na rozdiel do Fica prístup k presným číslam.

Zmeny škodia malým 
Napriek tomu, že politici pred voľbami často hovoria o nižších daniach, po voľbách bývame často svedkami opačných krokov. Napríklad vláda Ivety Radičovej v roku 2010 odklepla dočasné zvýšenie DPH z 19 na 20 percent. Druhá Ficova vláda zas zvýšila okrem firemnej dane napríklad aj daň z príjmov lepšie zarábajúcich Slovákov. 

Časté zmeny v daňovom systéme však majú negatívne dosahy na podnikateľské prostredie. „Pre menšie podniky je to väčší problém. Malé firmy sa sústredia hlavne na prevádzku, dodávateľsko-odberateľské vzťahy či udržanie si konkurencieschopnosti. Nestabilné právne prostredie môže pre ne znamenať väčšiu výzvu ako pre veľké podniky, ktoré majú kapacity, aby takéto zmeny sledovali,“ hovorí analytik ČSOB Marek Gábriš.

Výhrady k daňovému systému padli aj v druhej časti diskusie, na ktorej sa zúčastnil podpredseda strany Most-Híd Ivan Švejna, podpredseda KDH Miloš Moravčík a šéf hnutia OĽaNO-Nova Igor Matovič. Práve Švejna bol najkritickejší ku krokom súčasnej vlády v oblasti daní. „Táto vláda urobila z rovnej dane totálny trhací kalendár,“ myslí si Švejna. Vysoké dane kritizoval aj Moravčík. Zmierlivý bol Matovič. Podľa neho by štát v prvom rade nemal hádzať podnikateľom pod nohy polená. Podľa neho je to horšie, ako keď má platiť 22-percentnú daň.

Menšie dane pre turizmus
Podľa Gábriša nie je oproti okolitým krajinám naše legislatívne prostredie „divoké“. Zmeny smerujúce k zjednodušeniu systému a zníženiu daňového zaťaženia sú hodnotené pozitívne. „Ak by prišlo k znižovaniu daňového zaťaženia, celkom iste by to daňovníci privítali,“ dodáva Gábriš.

Okrem nižšej dane z príjmov fyzických osôb premiér Fico spomenul aj nižšiu daň pre odvetvie cestovného ruchu. „Je tu aj avizované zníženie DPH pre cestovný ruch, ktorému sa v poslednom čase začalo dobre dariť,“ povedal Fico v diskusii. Konkrétnejšie čísla však neprezradil. S tými však operujú zástupcovia turistického odvetvia.

Keď znižovať, tak plošne
Po nižšej DPH volajú už dlhšie. Nepozdáva sa im, že oproti zahraničnej konkurencii je príliš vysoká. Hoci Fico nepovedal, na akú úroveň by mala klesnúť daň v cestovnom ruchu, podnikatelia v tejto oblasti majú jasnú predstavu. Uvítali by desať percent. „Zníženie DPH na cestovný ruch, povedzme na desať percent, nemusí znamenať výpadok pre štátny rozpočet. Nahradí sa

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.