02.03.2016, 00:00

Znížime dane a odvody

Znížime dane a odvody. Takýto odkaz posielajú slovenskí politici svojim voličom štyri dni pred voľbami. O nižších daniach hovorili na diskusnom fóre HNClub organizovanom Hospodárskymi novinami lídri Smeru, Siete aj Slovenskej národnej strany. 

Rovná daň
Dosluhujúci predseda vlády Robert Fico vidí priestor pri daniach z príjmov právnických osôb. Jeho métou v novej vláde by bolo zníženie firemnej dane zo súčasných 22 na 21 percent. Bola to však práve strana Smer, ktorá v roku 2012 zvýšila daň z 19 na 23 percent. Viaceré politické strany zas volajú po znovuzavedení rovnej dane. Najsmelšiu víziu predstavil šéf národniarov Andrej Danko. Podľa neho by Slovensko mohlo znížiť dane na úroveň 14 až 16 percent.

„Ak máme ľudí, ktorí sú v politike dvadsať rokov, vieme odhadnúť, čo splnia a do akej miery je to len predvolebné ohlupovanie. Pri nových politikoch ako Andrej Danko a Radoslav Procházka to nevieme. Jedna vec je, čo chcú a druhá, či to budú vedieť presadiť po vstupe do koalície,“ hovorí sociológ Ján Baránek a dodáva, že Danko s Procházkom nemajú na rozdiel do Fica prístup k presným číslam.

Zmeny škodia malým 
Napriek tomu, že politici pred voľbami často hovoria o nižších daniach, po voľbách bývame často svedkami opačných krokov. Napríklad vláda Ivety Radičovej v roku 2010 odklepla dočasné zvýšenie DPH z 19 na 20 percent. Druhá Ficova vláda zas zvýšila okrem firemnej dane napríklad aj daň z príjmov lepšie zarábajúcich Slovákov. 

Časté zmeny v daňovom systéme však majú negatívne dosahy na podnikateľské prostredie. „Pre menš

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.