29.02.2016, 00:00

Mečiarov „známy“ opäť výhodne nakupoval

Mečiarov „známy“ opäť výhodne nakupoval

Štát prišiel podozrivým prevodom majetku o lukratívne nehnuteľnosti v Bratislave ocenené v roku 2004 na takmer jeden milión eur. Ich novým majiteľom sa totiž stala firma vlastnená podnikateľom Milanom Bališom, ktorý je známy z kauzy pozemkov vo Veľkom Slavkove. Štát vtedy prišiel o pôdu pod Vysokým Tatrami s rozlohe milión štvorcových metrov. Podnikateľ s dobrými kontaktmi na Vladimíra Mečiara získal za 433-tisíc eur pozemky s trhovou cenou viac ako 40 miliónov eur. Umožnil to Mečiarov človek na Slovenskom pozemkovom fonde. Podobný kúsok sa inej Bališovej firme Meriton Slovakia však podaril i minulý rok. Výsledok je pritom úplne rovnaký. Za 150-tisíc eur totiž vlani v septembri Bališ nepriamo cez neziskovú organizáciu Európska agentúra vzdelávania získava od inej neziskovky Európska akadémia vzdelávania, založenej rezortom hospodárstva, tri nehnuteľnosti. Tie boli štátom ešte v roku 2004 ocenené na 925-tisíc eur. Ich trhová hodnota sa pritom dnes pohybuje okolo dvoch miliónov eur.

Bez odpovede
Budova a priľahlé pozemky získané podozrivým prevodom pritom patria do prioritného majetku štátu. Riaditeľ Európskej agentúry vzdelávania Dušan Simančík na otázku HN, ako sa neziskovke podarilo získať spomínaný majetok štátu, reagoval slovami: „Neviem, čo mám na to povedať. Teraz cestujem a riadim auto. Nerád by som dostal pokutu. Skúste zavolať neskôr.“ Neskôr síce telefón zvonil, ale nikto ho nebral. V poobedňajších hodinách už bol Simančíkov mobil nedostupný. S otázkami sme sa preto o

90% zľava na predplatné

Získajte neobmedzený prístup k objektívnemu a nestrannému obsahu teraz len za 0,9 € na mesiac.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.