29.02.2016, 00:00

Mečiarov „známy“ opäť výhodne nakupoval

Mečiarov „známy“ opäť výhodne nakupoval

Štát prišiel podozrivým prevodom majetku o lukratívne nehnuteľnosti v Bratislave ocenené v roku 2004 na takmer jeden milión eur. Ich novým majiteľom sa totiž stala firma vlastnená podnikateľom Milanom Bališom, ktorý je známy z kauzy pozemkov vo Veľkom Slavkove. Štát vtedy prišiel o pôdu pod Vysokým Tatrami s rozlohe milión štvorcových metrov. Podnikateľ s dobrými kontaktmi na Vladimíra Mečiara získal za 433-tisíc eur pozemky s trhovou cenou viac ako 40 miliónov eur. Umožnil to Mečiarov človek na Slovenskom pozemkovom fonde. Podobný kúsok sa inej Bališovej firme Meriton Slovakia však podaril i minulý rok. Výsledok je pritom úplne rovnaký. Za 150-tisíc eur totiž vlani v septembri Bališ nepriamo cez neziskovú organizáciu Európska agentúra vzdelávania získava od inej neziskovky Európska akadémia vzdelávania, založenej rezortom hospodárstva, tri nehnuteľnosti. Tie boli štátom ešte v roku 2004 ocenené na 925-tisíc eur. Ich trhová hodnota sa pritom dnes pohybuje okolo dvoch miliónov eur.

Bez odpovede
Budova a priľahlé pozemky získané podozrivým prevodom pritom patria do prioritného majetku štátu. Riaditeľ Európskej agentúry vzdelávania Dušan Simančík na otázku HN, ako sa neziskovke podarilo získať spomínaný majetok štátu, reagoval slovami: „Neviem, čo mám na to povedať. Teraz cestujem a riadim auto. Nerád by som dostal pokutu. Skúste zavolať neskôr.“ Neskôr síce telefón zvonil, ale nikto ho nebral. V poobedňajších hodinách už bol Simančíkov mobil nedostupný. S otázkami sme sa preto obrátili i na Milana Bališa, jediného spoločníka a popri Simančíkovi zároveň druhého konateľa spoločnosti Meriton Slovakia, ktorá neziskovú organizáciu založila dva týždne pred podpísaním kúpnej zmluvy. „Som v zahraničí. Na otázky odpoviem po 10. marci,“ povedal Bališ do telefónu, čo následne potvrdil aj po SMS správe, v ktorej sme ho upozornili na otázky poslané elektronickou formou. V redakcii totiž máme k dispozícii zmluvu o prevode vlastníckeho práva k nehnuteľnostiam medzi predávajúcim – Európsku vzdelávacou akadémiou v likvidácii, a kupujúcim – Európskou agentúrou vzdelávania. Košická neziskovka pritom vznikla iba vlani v máji, a už o pár mesiacov získala pre seba pochybným spôsobom priestory v Bratislave.

Likvidátor Európskej vzdelávacej akadémie, advokát Peter Hríb, telefón nedvíhal, nereagoval na SMS správu a neodpovedal ani na otázku zaslanú mailom. Pýtali sme sa ho, ako mohol predať prioritný majetok štátu, ktorý podľa zákona nespadá ani do likvidačnej podstaty a nesmie sa s ním nakladať ani žiadnym iným spôsobom.

Obavy štátu súdy vyvrátili zákonmi
Vyplýva to totiž nielen zo zákona o neziskových organizáciách, ktorý predaj prioritného majetku priamo zakazuje, ale aj z judikátov Okresného i odvolacieho Krajského súdu v Bratislave. Ich kópie máme v redakcii. Ešte v roku 2010 totiž ministerstvo hospodárska ako zakladateľ neziskovky žalovalo Európsku vzdelávaciu akadémiu o určenie neplatnosti rozhodnutia a o vydanie predbežného opatrenia. Vo vzdelávacej akadémii totiž došlo k zmene štatútu, ktorým sa otočil pomer hlasov v päťčlennej správnej rade v neprospech štátu. Väčšinu v nej predtým malo ministerstvo, kde sedeli jeho traja zástupcovia. Rezort preto svoju neziskovku začal podozrievať z toho, že by v nej v budúcnosti mohlo dôjsť k prevádzaniu majetku. Súdy jeho podozrenia nepovažovali za opod

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.