26.02.2016, 00:00

J&T odchádza z energetického gigantu

Energetický a priemyselný holding (EPH) zakladali v roku 2009 finančné skupiny J&T, PPF najbohatšieho Čecha Petra Kellnera a podnikateľ Daniel Křetínský. Holding vznikol prevodom podielov v energetických a priemyselných podnikoch, ktoré dovtedy patrili finančníkom z J&T.

Kapitál zase zabezpečovala Kellnerova skupina a myšlienku novému zoskupeniu dodal Křetínský, ktorý predtým riadil akvizície pre J&T. Firme pritom stačili iba tri roky od vzniku na to, aby sa stala najväčším českým dodávateľom tepla a dvojkou vo výrobe elektriny. Finančníci zo skupiny J&T však po siedmich rokoch zvažujú svoj odchod z holdingu. „Súvisí to s pripravovaným predajom minoritného podielu v novovytváranej spoločnosti EP Infrastructure. Odchod finančnej skupiny je podmienený cenou ponúknutou od potenciálnych záujemcov,“ hovorí pre HN hovorca EPH Daniel Častvaj s tým, že finančník Patrik Tkáč si svoj podiel v skupine EPH ponecháva.

Aktuálne J&T cez viaceré fondy ovláda v EPH 26-percentný podiel, finančníci Daniel Křetínský a Patrik Tkáč držia zhodne po 37 percent akcií. „V tejto chvíli nemám o spomínanej transakcii žiadne konkrétne informácie,“ konštatuje hovorkyňa J&T Finance Group Monika Veselá.

Kellnerov exit
Skupi

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.