25.02.2016, 00:00

Trump má Amerike vrátiť slávu z čias Reagana

Od nášho redaktora v USA Pavla Novotného

„Donald Trump je šancou, aby Spojené štáty dostali vládu, akú mali naposledy za čias Ronalda Reagana. Len takáto vláda dokáže spraviť Ameriku opäť veľkou.“ Takto komentoval líder republikánskej väčšiny v senáte amerického štátu Utah Ralph Okerlund snahu miliardára a realitného magnáta Donalda Trumpa prebojovať sa v novembrových prezidentských voľbách do Bieleho domu.

Ako za starých čias

Práve v Utahu, jednom z najkonzervatívnejších štátov USA, spustili tento týždeň republikáni kampaň na podporu Trumpa. Okerlund i ďalší republikáni spolu s biznismenmi, vedcami či aktivistami presviedčali na schodoch Capitolu v Salt Lake City voličov, aby v marcových primárkach v Utahu podporili Donalda Trumpa.

Prirovnanie k Reaganovi nie je náhoda. Aj samotný Trump vo svojich predvolebných prejavoch už viackrát spomenul meno tohto republikánskeho prezidenta, ktorý viedol Spojené štáty v rokoch 1981 až 1988. „Reagan je posledný republikánsky prezident, ktorého dodnes uznáva väčšina Američanov. Na Georgea W. Busha ani jeho otca Georgea H. W. Busha, ktorý bol pred svojím šéfovaním Bieleho domu Reaganovým viceprezidentom, nemajú príliš dobré spomienky. Odvolávať sa

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.