25.02.2016, 00:00

Prišiel, zarobil, teraz uhľobarón v tichosti cúva

Uhľobarón Zdeněk Bakala sa roky v Česku štylizoval do pozície podnikateľskej celebrity, ktorá bola ozdobou súťaží krásy organizovanými jeho manželkou Michaelou. Americký časopis Forbes ho niekoľkokrát umiestnil do rebríčka najbohatších ľudí sveta s odhadovaným majetkom viac ako jedna miliarda dolárov. Vlani však z exkluzívneho klubu boháčov vypadol. Jeho pestovaný imidž zodpovedného investičného bankára totiž dostáva ťažké rany. Bakalom ovládané ťažobné zoskupenie New World Resources, majiteľ jedinej českej čiernouhoľnej firmy OKD, sa vlani prepadlo do obrej straty 223 miliónov eur. Celej skupine tak hrozí krach.

Spiatočka

Podnikateľ Bakala preto z biznisu s čiernym uhlím cúva von. Holandská spoločnosť CERCL, ktorá je väčšinovým akcionárom NWR a v ktorej polovicu podielu vlastní práve Bakala, sa totiž zbavuje akcií čiernouhoľnej firmy. „CERCL sa dohodla , že prevedie všetky svoje akcie bezplatne na NWR, aby uľahčila proces reštrukturalizácie tým, že sa zníži počet akcionárov zapojených do rokovaní a realizácie dohôd,“ konštatuje auditovaná výročná správa NWR za rok 2015, ktorú spoločnosť zverejnila včera ráno. Z Predstavenstva NWR a z manažmentu všetkých firiem skupiny odchádza i kanadský podnikateľ Peter Kadas, ktorý je Bakalovým partnerom.

Zmeny majú pomôcť

Bakala sa z predstavenstva vytratil ešte vlani v apríli. Naďalej mu však patrila polovica podielu v skupine CERCL Mining, bývalej BXR Mining. Tá v januári previedla v rámci vnútornej reorganizácie 50,5-percentný podiel v NWR na svoju dcérsku spoločnosť CERCL Mining Holdings.

Manažment firmy pritom tvrdí, že odchod Bakalu, ktorý má za sebou mrazivé vzťahy s vládou, pomôže znova získať stratenú podporu štátu pre čiernouhoľné bane. „Myslím si, že táto správa pomôže urobiť hrubú čiaru za minulosťou a vytvorí odlišnú a novú dynamiku v rokovaniach, ktorá v nich zjavne chýbala,“ hovorí generálny riaditeľ NWR Gareth Penny. NWR navyše v januári emitovala 1,44 milióna nových akcií, čím sa vlastnícka štruktúra firmy ešte viac zneprehľadnila. Nie je totiž jasné, kto je konečným vlastníkom OKD.

Štát záchranu odmieta

Situáciu preto analyzuje české ministerstvo priemyslu a obchodu. Minister Jan Mládek pritom opakuje, že vláda ni

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.