25.02.2016, 00:00

Prišiel, zarobil, teraz uhľobarón v tichosti cúva

Uhľobarón Zdeněk Bakala sa roky v Česku štylizoval do pozície podnikateľskej celebrity, ktorá bola ozdobou súťaží krásy organizovanými jeho manželkou Michaelou. Americký časopis Forbes ho niekoľkokrát umiestnil do rebríčka najbohatších ľudí sveta s odhadovaným majetkom viac ako jedna miliarda dolárov. Vlani však z exkluzívneho klubu boháčov vypadol. Jeho pestovaný imidž zodpovedného investičného bankára totiž dostáva ťažké rany. Bakalom ovládané ťažobné zoskupenie New World Resources, majiteľ jedinej českej čiernouhoľnej firmy OKD, sa vlani prepadlo do obrej straty 223 miliónov eur. Celej skupine tak hrozí krach.

Spiatočka

Podnikateľ Bakala preto z biznisu s čiernym uhlím cúva von. Holandská spoločnosť CERCL, ktorá je väčšinovým akcionárom NWR a v ktorej polovicu podielu vlastní práve Bakala, sa totiž zbavuje akcií čiernouhoľnej firmy. „CERCL sa dohodla , že prevedie všetky svoje akcie bezplatne na NWR, aby uľahčila proces reštrukturalizácie tým, že sa zníži počet akcionárov zapo

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.