23.02.2016, 00:00

Tatranci si mädlia ruky. Východniari dobiehajú západniarov v míňaní

Tatranci zažívajú druhý vrchol zimnej sezóny. Obdobiu medzi Vianocami a Tromi kráľmi zdatne konkurujú jarné prázdniny. Preplnené hotely preto prekypujú spokojnosťou.

Polemika sa vedie akurát pri otázke, kto z trojice – západniari, Stredoslováci či východniari, viac obsadzuje lôžka a plní pokladnice tatranských podnikateľov. V minulosti totiž kraľovali práve Západoslováci pred východom Slovenska.

„Dnes by som to už netvrdil. Prázdniny východniarov sú rovnako silné, ako keď ich majú na západe. Východ však nechodí na celý týždeň. Prichádzajú na predĺžený víkend od stredy do nedele, keď sme takmer plne vyťažení,“ tvrdí Jozef Bendžala, riaditeľ Hotela Patria Štrbské Pleso.

Na stranu východniarov sa však prikláňa jeden z majiteľov spoločnosti Finerg International Jozef Ivanič, ktorá v Starej Lesnej vlastní a prevádzkuje Hotel Hills, Forton, Lesná a apartmánové mestečko Lesná.

„V tejto chvíli sa podľa stavu objednávok a reálnej situácie zdajú byť na tom lepšie hostia z východného Slovenska. Počas víkendu sme boli úplne obsadení. To sa však prelínali prázdniny východu i západu. Navyše, v Tatranskej Lomnici sa ešte konalo podujatie so snežnými psami,“ hovorí Ivanič.

Prázdninová remíza

Remízovo vidí zápas západ verzus východ výkonná riaditeľka Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Lucia Dubielová. „Prázdniny sú v kurze. V nedeľu síce lialo od Prahy až po Smokovce, ale Tatry patria medzi málo miest, kde je sneh. Tento faktor k nám ľudí priťahuje,“ vraví Dubielová s tým, že jarné prázdniny na horách už dávno nie sú iba o Bratislavčanoch. Tržby Tatrancov totiž ťahajú ekonomicky silné regióny Prešova a Košíc, ktorých obyvatelia to majú do Vysokých Tatier na skok. Na prázdniny pritom

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.