23.02.2016, 00:00

Brexit: následky ponesú aj pracujúci Slováci

Brexit: následky ponesú aj pracujúci Slováci

Veľká Británia sa referendu o zotrvaní v Európskej únii nevyhne. Na tento stav reagujú nielen trhy, ale aj politické špičky v krajine. Okrem neistoty, či s členstvom Veľkej Británii v únii môžeme rátať a či to ovplyvní pracovný trh, sa však vynárajú viaceré otázky. HN vám prinášajú odpovede aspoň na niektoré z nich.

Čo možno očakávať od referenda?

Všetky doterajšie prieskumy ukazujú, že Briti sú, čo sa týka názorov za odchod a proti odchodu z únie, viac-menej vyrovnaní. Šance sú tak 50 k 50 a ani politológovia či analytici si nedovolia odhadnúť, ako to nakoniec dopadne. Veľa bude záležať na účasti tých, ktorí sa ešte nerozhodli. „Záležať bude na predstavených modeloch, čo sa bude diať po odchode krajiny z únie. V prípade odchodu z európskej dvadsaťosmičky môže Británia veľa získať, ale aj stratiť. To, čo nám môže uškodiť, nakoniec pravdepodobne ovplyvní aj nerozhodných voličov,“ píše vo svojom blogu David Frost, politológ a bývalý diplomat. Referendum o vystúpení z únie sa uskutoční 23. júna tohto roka.

Starosta Londýna Johnson sa náhle rozhodol podporiť odchod krajiny z únie. Čo ho k tomu mohlo viesť?

Postoje verejnej mienky k takzvanému Brexitu môže ovplyvniť aj najnovšie rozhodnutie starostu Londýna Borisa Johnsona, ktorý bude odchod krajiny z únie podporovať. Dosiaľ bol jeho odporcom. „Johnson má veľmi silné postavenie v Cameronovej Konzervatívnej strane. Johnsonovo rozhodnutie pravdepodobne naznačuje, že ústupky od únie, ktoré v Bruseli vydobyl Cameron, nie sú dostatočné,“ konštatuje Peter Benko, analytik spoločnosti Capital Market

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.