24.09.2013, 20:16

Obchodné reťazce opäť chybili. Pozrite sa, ktoré

Predávanie tovarov po dátume spotreby patrí medzi najčastejšie nálezy inšpektorov.

Minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek ešte pred rokom dával slovenské obchodné reťazce ostatným za vzor. No kontroly za prvých sedem mesiacov tohto roka odhalili, že aj naše reťazce predávali staré potraviny po záruke. Práve predávanie tovarov po dátume spotreby patrí medzi najčastejšie nálezy inšpektorov medzi obchodníkmi. Pritom od apríla môžu dostať obchodné reťazce za predaj starých potravín miliónové pokuty.

Napriek tomu sa za pol roka v praxi zlepšilo len málo. „Každé takéto zistenie nás mrzí. Dávame si na to veľký pozor, avšak pri miliónoch operácií, ktoré denne s tovarom vykonáme, sa to stáva. Neraz je to výsledok prepracovanosti alebo nepozornosti,“ reagoval podpredseda predstavenstva siete Coop Jednota Martin Katriak.
Pohoreli všetci, okrem Lidlu

Na čerstvosti potravín v tomto roku pohoreli všetky veľké obchodné reťazce s výnimkou Lidlu, ktorý predáva najmenej slovenských potravín. „Už viackrát sme upozorňovali, že je potrebné rozlišovať medzi nedostatkami, ktoré sa týkajú kvality potravín či predaja produktov po dátume spotreby, a menšími technickými nedostatkami, ako napríklad prasknutá kachlička v skladových priestoroch,“ komentoval hovorca spoločnosti Tomáš Bezák. 

 

Reťazce s najväčším problémom s kontrolami ( v precentách)

1. Carrefour    29,03%
najčastejšie pochybenie: hygiena budov a prevádzkarne
2. CBA    23,61%
najčastejšie pochybenie: predaj po dátume spotreby
3. Tesco Stores    23,45%    
najčastejšie pochybenie: predaj po dátume spotreby

 

 Prehľad reťazcov, ktoré najviac chybili
nájdete v stredu v Hospodárskych novinách.