14.01.2010, 12:36

V Mikuláši inštalujú najväčšiu komerčnú fotovoltaickú elektráreň u nás

Najväčšiu komerčnú fotovoltaickú elektráreň inštalujú v týchto dňoch na strechy výrobných priestorov textilnej spoločnosti Quiltex v centrálnej zóne mesta Liptovský Mikuláš. Začiatok skúšobnej prevádzky celého zariadenia je naplánovaný už koncom januára.

Pracovníci dodávateľskej liptovskomikulášskej spoločnosti Hako osádzajú na plochu väčšiu ako 730 štvorcových metrov (m2) celkove 420 fotovoltaických panelov. "V rámci Slovenska to bude aktuálne najväčšia komerčná fotovoltaická elektráreň. Očakávaný výkon na úrovni 92 MWh je porovnateľný s celoročnou spotrebou piatich rodinných domov s elektrickým vykurovaním," spresnil pre TASR predseda predstavenstva a. s. Hako Miroslav Hartmann.

"Využili sme veľké plochy striech na našich budovách. Celá investícia by nemala presiahnuť sumu 300.000 eur. Samozrejme, v závislosti od toho, ako intenzívne bude svietiť slnko, očakávame návratnosť približne do šiestich rokov," konštatoval predseda predstavenstva investorskej spoločnosti Quiltex, a. s., Michal Šiarnik.

Textilná výroba si podľa Šiarnika vyžaduje veľké množstvo elektrickej energie. "Ceny energií pritom neustále rastú. V záujme zachovania výrobného programu musíme hľadať vhodné alternatívy zdrojov. Týmto spôsobom by sme už v blízkej budúcnosti chceli viac elektrickej energie vyrábať, ako spotrebovávať. V neposlednom rade je to aj príspevok k ekologizácii životného prostredia," dodal.