13.07.2010, 00:00

Najbohatší monarcha sveta je z Thajska

Nesedí na rope, dokonca neholduje ani špeciálnym koníčkom. Naskicoval však niekoľko projektov vo verejnej sfére a jeho Crown Property Bureau doteraz žal úspechy v sektore nehnuteľností. Najbohatší monarcha sveta, thajský kráľ Buhimol Adulyadej, sedí na 30 miliardách dolárov a jeho majetkom kríza nezatriasla. V porovnaní s vlaňajškom ho neobrala ani o cent.

 

Ostatní monarchovia také šťastie nemali. Celkovo pätnástke najbohatších sa prepadol podľa Forbesu medziročne majetok o deväť percent, teda o desať miliárd dolárov na celkových 99 miliárd. Najhoršie dopadol dubajský šejk Mohammed Bin Rashid al-Maktoum, ktorému z realitnej bubliny vyfučalo 7,5 miliardy dolárov. Už vlani pritom stratil šesť miliárd.

Ropa, autá a ženy
Thajský kráľ už pamätá minimálne 27 predsedov vlády, o polovicu menej zmien ústav a aspoň toľko vlastných iniciatív v politike. Hoci ropné aktíva nevlastní, pod palcom má infraštruktúru, výstavbu a "skromných“ poddaných. V minulom roku mu najmä to a ceny nehnuteľností pomohli k udržaniu si bohatstva, hoci násilie v krajine turizmu, a teda ani ziskom neprospieva.

"Hodnota nehnuteľností má vo svete klesajúci trend. Aj investície do podnikov, hoci v konzervatívnej oblasti, sú v súčasnosti negatívne ovplyvnené hospodárskym útlmom vo svete. Naopak, cena ropy za posledný rok rástla relatívne plynulo o dvadsať percent,“ myslí si analytik Redbaenk Radek Musil.

Väčšina najbohatších monarchov z prvej desiatky skutočne ťaží z ropy. Takým je aj brunejský sultán Hassanal Bolkiah či saudskoarabský kráľ Abdullah bin Abul Azíz.
Bolkiah je v tomto ukážkový, keďže skĺbi spokojnosť ľudí aj seba. Poddaným dal bezplatné vzdelávanie a zdravotnú starostlivosť, pričom vlastným radovánkam nezostal nič dlžný. Jeho meno pozná aj Guinnessova kniha rekordov, keďže jeho "skromná“ zbierka luxusných áut obsahuje 600 Rolls-Royceov, vrátane starčeka Phantom VI, 450 áut Ferrari, 134 miláčikov z dielne Koenigsegg a po niekoľko stoviek od značiek Porsche, Mercedes-Benz, Bentley, BMW či Jaguar, a ako pred časom napísal britský Daily Mirror, v garáži paláca sa nájde aj 21 áut Lamborghini, 11 Aston Martin a jeden SSC. Nateraz len autá predstavujú z majetku okolo sedem miliárd dolárov.
Jeho meno sa však spája aj s náklonnosťou k pekným ženám. Niektoré z nich, najmä spoza Atlantiku, však brunejský sultanát zažalovali za to, že museli "proti svojej vôli“ robiť v paláci "spoločnosť“.

Zisky z ropy necháva ľuďom pocítiť aj saudskoarabský kráľ Abdullah. Tie dopomôžu tento rok k štvorpercentnému rastu hospodárstva, takže si zjavne bude môcť dopriať aj on. Na druhej strane, filantropicky už prispel na výstavbu národných knižníc, univerzity, dokonca 60 miliónov dolárov daroval Číne na vzchopenie sa zo zemetrasenia a získal aj čestné občianstvo mesta Janikowo za to, že zaplatil operáciu poľských siamských dvojčiat v Rijáde.

Európania škrtia
Najbohatším z európskych monarchov je lichtenštajnský princ Hans-Adam II, ktorého majetok viac ako dvojnásobne prevyšuje bohatstvo britskej panovníčky a takmer štvornásobne holandskej kráľovnej. "V Európe majú lichtenštajnskí monarchovia z pohľadu majetku natoľko suverénne prvenstvo, že nemožno očakávať, aby ich niekto z prvej pozícii vytlačil. A to i vzhľadom na ekonomický útlm,“ konštatuje Musil.

Hlava 900-ročnej dynastie to nemá ľahké. Krajina musí zápasiť s tlakom USA, Británie či Nemecka na zrušenie daňového raja. Zisky banky, kde má princ aktíva, LGT, vlani klesli o tretinu a aj vláda sa snaží priškrtiť verejná výdavky o 15 percent.

Na to sa zjavne môže sťažovať aj britská kráľovná Alžbeta II. Najstaršia európska panovníčka, ktorá je s majetkom 450 miliónov dolárov na 12. mieste, dostávala ročne v prepočte 9,6 milióna eur vreckové, ktoré parlament v dôsledku krízy zmrazil. Buckinghamský palác tak už reagoval tým, že obmedzí výdavky v prepočte o 3,6 miliardy eur.
Podobne aj monacký princ Albert II či holandská kráľovná Beatrix prešli skúškou svojich výdavkov. Kým vlani Beatrix spočítavala škody, ktoré jej narobilo "naletenie“ na špekulanta Bernarda Madoffa, v terajších 200 miliónoch dolárov sa jej veľmi nezhodnotili aktíva v realitných projektoch.

Hocako, tak ako by z kolien mal vstať dubajský šejk, podľa analytikov by sa mal čiastočne stabilizovať aj trh s nehnuteľnosťami. "Bude však záležať, kde sa nehnuteľnosti nachádzajú, pretože existujú oblasti, kde by sa ešte aj tento rok mal realitný trh pozrieť nižšie,“ podotýka vedúci analytického oddelenia Atlantik FT Milan Vaníček.