23.04.2007, 00:00

V Sološnici otvorili kameňolom

Rakúska spoločnosť Asamer otvorila v Sološnici kameňolom. Asamer do kameňolomu investoval 9 miliónov eur, v prepočte 301 miliónov korún. Z toho až 1,8 milióna eur išlo na ekologické opatrenia a ochranu pred prachom a hlukom.
Asamer Holding AG sídli v rakúskom Ohlsdorfe a na Slovensku investuje prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti Alas Slovakia. Asamer privatizoval kameňolom v obci Sološnica, ktorá leží 45 kilometrov severne od Bratislavy v okrese Malacky, v roku 1999 a modernizoval ho. "Modernizácia nám umožní zvýšenie produkčnej kapacity zo 400 000 ton na 800 000 ton ročne," uviedol člen Predstavenstva Asamer Holding, ktorý má na starosti aktivity spoločnosti na Slovensku, Andreas Asamer. V priebehu hodiny je tu možné vyťažiť 350 ton kameňa.
Kameňolom má navyše strategicky výhodnú polohu. "Kameňolom Sološnica je hospodársky veľmi významný, pretože kameň sa neťaží nikde inde v rakúsko-slovenskom pohraničí," povedal generálny riaditeľ Alas Slovakia Jan Foltýn. Surovina sa z kameňolomu dodáva až do vzdialenosti 110 kilometrov, čo zahŕňa Bratislavu, Viedeň aj Györ.
Podľa predstaviteľov spoločnosti ide o najmodernejší kameňolom v strednej Európe. Kameň, ktorý sa tu ťaží, má vynikajúce vlastnosti, ako je napríklad vysoká tvrdosť. Jeho rezervy by mali vydržať na najbližších 30 rokov.
Pri výstavbe kameňolomu spoločnosť predovšetkým dbala na obmedzenie hluku a prachu. Emisie prachu sa spoločnosti pomocou inštalácie odsávačov prachu a filtrov podarilo redukovať na minimum. Skupina Asamer pôsobí na východoeurópskom trhu od roku 1991. Vlani dosiahla vo východnej Európe tržby 165 miliónov eur, čo predstavuje až polovicu jej celkových tržieb.