19.05.2017, 00:00

Pozemky predali dávno. Peniaze uvidia teraz

Medzi dlhujúcou firmou Krásna pri jazere a veriteľmi dochádza k dohode.

Developerský projekt Krásna pri jazere pri Košiciach má problémy s platením za pozemky pod novou obytnou štvrťou.
Zdroj: MN

Bizarný príbeh pozemkov urbariátu z košickej mestskej časti Krásna nad Hornádom odštartoval v roku 2007. Po zvláštnom prevode parciel s rozlohou 4,5 hektára za takmer 1,1 milióna eur sa ich novým majiteľom stala spoločnosť Krásna pri jazere.

Pôvodná zmluva pritom neobsahovala ani konkrétny termín splatnosti kúpnej ceny. Developer na získaných pozemkoch nakreslil novú obytnú štvrť s približne dvomi stovkami rodinných domov.

Po dodatočnom vytýčení dátumu platby pre urbariát firma napokon do decembra 2008 uhradila iba polovicu kúpnej ceny. Na zostávajúci dlh 544-tisíc eur preto podpísala dodatok s 5-percentným ročným úrokom z omeškania.

Celkovo 430 veriteľov združených pod hlavičkou urbariátu v Krásnej nad Hornádom tak čaká na svoje peniaze takmer deväť rokov. „Roky nás len zavádzajú a ťahajú za nos. Pozemky predávali a aj predávajú ďalej. Zároveň si ich medzi sebou prevádzali spriaznené spoločnosti developera, ale urbariátu ani ľuďom celý čas neplatili. Obrátili sme sa preto aj na súdy a políciu,“ hovorí pre HN predseda Pozemkového spoločenstva urbariát Košice – Krásna Mikuláš Škrak.

Firma Krásna pri jazere okrem peňazí z predaja pozemkov pre stavebníkov získala na rovnomenný projekt v rokoch 2008 a 2012 z pôžičiek dokopy 5,3 milióna eur.

Črtajúca sa dohoda

V posledných týždňoch sa však celý spor pohol smerom k vysporiadaniu finančných vzťahov. Medzi koncovou dlžníckou spoločnosťou Krásna pri jazere a Košičanmi totiž dochádza k dohode. Za projektom individuálnej bytovej výstavby na okraji Košíc stojí podnikateľ René Pavlík a jeho materská spoločnosť Hope Development.

Tá ovláda spoločnosť Krásna pri jazere a ďalšie na ňu napojené firmy – Byty Krásna a Krásna Invest, v aktívach ktorých zaparkovala časť nevyplatených, ale na trhu predávaných pozemkov. „Ja o žiadnom záväzku neviem. Ideme podľa dohody, peniaze sa vyplácajú,“ tvrdí konateľ spoločnosti Krásna pri jazere René Pavlík. Existenciu dlhov popiera i projektový manažér projektu v Krásnej Jozef Kandráč. O osobné stretnutie s HN podnikatelia René Pavlík ani Jozef Kandráč záujem neprejavili.

Pozemky dostali nohy

Z Kandráča sa pritom postupom času stal spolumajiteľ nehnuteľností pod novovznikajúcou obytnou lokalitou. Jeho firma Krásna development a na ňu nadviazané firmy postupne získali časť dlžobami zaťažených pozemkov v Krásnej nad Hornádom.

Podľa účtovných uzávierok pritom voči predávajúcim firmám Krásna pri jazere, Byty Krásna a Krásna Invest dlhodobo vykazovali záväzky. Za kúpené parcely teda neplatili. „Na predaj je posledných 14 pozemkov, reklamu nepotrebujeme. Všetko je zaplatené, neviem, o čom je reč. Moje firmy ľuďom nedlhujú, tam je iná spoločnosť,“ reagoval Kandráč s tým, že urovnanie zastrešuje advokátska kancelária z Trebišova.

Majiteľmi parciel prevedených pred splatením kúpnej ceny sa pritom okrem spomínaných firiem stal aj René Pavlík či jeho rodinní príslušníci vrátane svokra.

Splatí len časť

Právnici z trebišovskej právnej kancelárie Mareka Gibu pritom zastup

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.