19.05.2017, 00:00

Počet poistných podvodov rastie

V boji proti špekulantom sa nasadzujú nové technolódie aj prehľadné databázy s cennými informáciami.

Žiadateľ musí byť v čase nástupu  nemocensky poistený alebo musí k tomuto dňu plynúť ochranná lehota. Ak v čase zániku nemocenského poistenia už bola poistenka tehotná, ochranná lehota je osem mesiacov, inak len sedem dní. Ďalšia podmienka je, že matka musí byť nemocensky poistená najmenej 270 dní počas dvoch rokov pred pôrodom. Povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne nemocensky poistená osoba musí mať riadne a včas zaplatené poistné na nemocenské poistenie.
Zdroj: Dreamstime

Vynaliezavosť a zúfalstvo. To sú asi dve kľúčové charakteristiky väčšiny podvodov, ktoré poisťovne odhalia. Ani moderné technológie a pokročilé vyšetrovacie postupy neodrádzajú ľudí, ktorí sa nekalými praktikami snažia dostať odškodné od poisťovní.

Počet pokusov o poistné podvody v roku 2016 medziročne stúpol o 10 až 15 percent. Podľa informácii poisťovní ide každý rok o stovky prípadov, ktoré často prekračujú aj miliónové sumy. „Za rok 2016 sme odhalili poistné podvody v 1 909 prípadoch a uchránili sme finančné prostriedky poisťovne v objeme 4,1 milióna eur,“ vyčísľuje Helena Kanderková, hovorkyňa Allianz – Slovenskej poisťovne.

Postupy pri vyšetrovaní

Poisťovne sa snažia chrániť peniaze svojich klientov pred podvodníkmi využívaním tradičných postupov, ale aj moderných technológií. „Dnes má každá poisťovňa tím špecialistov zložený z bývalých vyšetrovateľov Policajného zboru,“ uvádza Pavel Škriniar, analytik portálu Finančná hitparáda.

Aj samotné poisťovne potvrdzujú, že majú vo svojich radoch expertov, ktorí vedia využívať pri svojej práci aj najnovšie technológie. „Za všetkým je odborník, ktor

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.