19.05.2017, 00:00

Daňovým podvodom majú zabrániť hlásenia o preprave

Proti návrhu Finančnej správy sú daňoví poradcovia. Triky vraj neobmedzí. Dopravcovia hovoria, že podobný systém už funguje v okolitých krajinách ako Maďarsko či Poľsko.

Daňovým podvodom majú zabrániť hlásenia o preprave
Zdroj: Pavol Funtál

Kamión naložený tovarom smeruje do Česka. Na mieste určenia ho vyloží, vezme nový náklad a vráti sa na Slovensko. Teda aspoň oficiálne, v skutočnosti však k žiadnej výmene tovaru nedôjde, keďže ide stále o jeden a ten istý náklad. Aj takto vyzerá fiktívna preprava, ktorú využívajú špekulanti na daňové podvody. Minulý rok bol výpadok príjmov na DPH vyčíslený na 28,6 percenta z potenciálneho výberu. V rámci monitoringu tovaru prepravovaného cez naše územie je na stole návrh, aby firmy vopred hlásili podrobnosti o preprave tovaru.

Online kontrola kamiónov

V rámci Akčného plánu boja proti daňovým podvodom plánuje Finančná správa kontrolu špekulantov cez mýtny systém, vďaka ktorému bude v reálnom čase vidieť pohyb kamiónov. Zjednoduší sa zatiaľ zdĺhavá komunikácia s daniarmi a diaľničiarmi. Podľa zistení HN sa však počíta aj s novými povinnosťami pre podnikateľov. Tí budú musieť elektronicky oznamovať daniarom detaily každej cezhraničnej prepravy t

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.