20.04.2017, 00:00

Pre Francúzsko pred voľbami je kľúčová reforma trhu práce

Kým sa v krajine nezníži nezamestnanosť, extrémistické nálady môžu pokračovať.

francúzsko voľby
Zdroj: Reuters

Francúzsko je krajina rozpoltená nielen preferenciami obyvateľstva pred voľbami, ale aj ekonomickými ukazovateľmi. Na jednej strane krajine postupne rastie hrubý domáci produkt, na druhej strane stále bojuje s pomerne vysokou nezamestnanosťou. HN vám prinášajú prehľad toho, čo najviac trápi ekonomiku krajiny galského kohúta tesne pred prezidentskými voľbami.

1. Nezamestnanosť a trh práce
Prezidentskí kandidáti aj analytici zdôrazňujú, že najväčším problémom krajiny je stagnujúca a pomerne vysoká nezamestnanosť. Tá bola ešte v roku 2008 na siedmich percentách, no odvtedy neustále osciluje okolo hladiny desiatich percent bez vyhliadok na výraznejší pokles.
Analytici však poukazujú na to, že nezamestnanosť a trh práce sú spojené nádoby. „Francúzsky ekonomický rast je mierne pridusený. Kľúčom k rýchlejšiemu rastu je práve flexibilnejší trh práce,“ tvrdí Jiří Cihlář, analytik spoločnosti Next Finance. Pokiaľ sa budú francúzski zamestnávatelia báť toho, že ak zamestnancov prijmú a v prípade problémov ich budú môcť len horko-ťažko prepustiť, nepohne sa Francúzsko z miesta.
Všetci kandidáti majú vo svojom programe spomenutú aj nezamestnanosť. Zatiaľ čo nacionalistka Marine Le Penová z Národného frontu požaduje nezamestnávať migrantov, Emmanuel Macron a Francois Fillon sa zasadzujú za radikálnu reformu trhu práce. Macron chce uchádzačov o zamestnanie vzdelávať, aby sa ľahšie

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.