10.03.2017, 00:00

Príbeh unikátnej československej mince čaká na svoje odhalenie

Numizmatický expert Elizej Macho o vzácnej stratenej desaťkorunáčke pre Hospodárske noviny.

6.	"Máte 100 mincí, ktoré ležia na stole. Každá minca má hlavu a znak. Z týchto mincí je 10 otočených hlavou hore, zvyšných 90 je znakom hore. Nemôžete cítiť, vidieť alebo akýmkoľvek iným spôsobom zistiť, ktorá strana je hore. Rozdeľte mince do dvoch hromád tak, že v každej je rovnaký počet hláv. "- otázka pre kandidáta na funkciu Softvérový inžinier (Systémový softvér)
Zdroj: Flickr/ brownpau

Osud poslednej československej obehovej mince je zahalený tajomstvom. Desaťkorunáčka s portrétom Aloisa Rašína 1993 nikdy neuzrela svetlo sveta. Až na jediný známy kus, o ktorom sme počúvali legendy, hovorí numizmatik Elizej Macho.

Ako sa minca dostala k terajšiemu majiteľovi ?

Kúpil ju od obchodníka s dobrými kontaktmi pred takmer dvadsiatimi rokmi. Príbeh pôvodu bol zahalený rúškom tajomstva a nedokázali sme ho jednoznačne verifikovať. Museli sme sa teda k minci postaviť profesionálne tak, ako keby sa objavila ako nepopísaný papier práve teraz. Autorita a vážnosť súčasného majiteľa nám však nedovolí pochybovať o tom, že minca sa v jeho zbierke nachádza už naozaj dlho.

Bol si majiteľ unikátnej poslednej federálnej mince vedomý toho, aký poklad má v zbierke, alebo jej nepripisoval až taký význam ?

Keď sa majiteľ k minci dostal, vôbec nemal istotu, že je to jediný známy exemplár. To sa ukázalo až časom, keď sa doteraz žiadny iný pravý kus neobjavil. Dokonca mal obavy, či môže byť legitímne v jeho vlastníctve, keď nepozná jej cestu na svetlo sveta a minca oficiálne neexistuje. V Českej národnej banke ako v jednej z dvoch nástupníckych centrálnych bánk sme dostali odpoveď, že jednoznačne áno.

Z pochopiteľných dôvodov chce majiteľ zostať v anonymite, ale mohli by ste o ňom prezradiť aspoň niečo?

Majiteľ sa venuje numizmatike od ranej dospelosti. Bol to od začiatku jeho koníček a celú zbierku si postupne vybudoval sám. Až neskôr to začal chápať aj ako dobrú investičnú príležitosť. Vždy ho zaujímala história a najmä mince z územia dnešného Česka a Slovenska, obdobie od nástupu vlády Habsburgovcov. Jeho zbierka toliarových a dukátových mincí s motívmi Habsburgovcov výrazne prevyšuje čo do rozsahu i jedinečnosti akúkoľvek dodnes známu zbierku. Takisto aj jeho zbierka mincí a medailí Československa.

Ako ste sa o existencii desaťkorunáčky s portrétom Aloisa Rašína z roku 1993 dozvedeli ?

Numizmatický trh na Slovensku a v Česku je malý. Našej pozornosti nemohlo uniknúť, že sa objavila informácia o vzácnej minci 10 Kčs 1993 s motívom Aloisa Rašína, o ktorej sme už od roku 1993 počúvali numizmatické legendy nielen od zberateľov, ale aj z vysokých miest centrálnej banky. Ústnym podaním vieme o jej existencii už takmer 25 rokov. Že by mal jeden exemplár ležať v najväčšej privátnej zbierke v bývalom Československu, vieme vyše päť rokov. V minulosti sa nám do rúk dostalo viacero podvrhov

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.