10.01.2017, 00:00

Detroit ovládli „veľké“ autá

Za čoraz väčšou popularitou SUV-čiek je nielen lacný benzín, ale aj zvyšujúca sa úroveň ľudstva.

 Kia Stinger
Zdroj: TASR

Automobilovú sezónu každoročne otvára autosalón v Detroite. Inak to nie je ani tento rok a ako už býva zvykom, výrobcovia sa snažia v americkom meste automobilizmu očariť najmä veľkými vozidlami. V Spojených štátoch totiž postupne klesajú predaje malých áut. A to aj vo veľkých mestách. Malé kompaktné vozidlá nahradzujú čoraz populárnejšie SUV. „Dokazuje to, že Američania majú radi veľké autá. V súčasnosti ich vo veľkom nakupujú nielen pre lacné pohonné látky, ale aj vďaka výraznému zvýšeniu príjmov domácností,“ tvrdí Boris Tomčiak zo spoločnosti Finlord.

Väčšie znamená bezpečnejšie
Obľube sa tešia väčšie vozidlá typu SUV aj v Európe, dokonca aj na Slovensku. Slovákov či Európanov však do kúpy tohto typu vozidiel neženú lacné pohonné látky. „Pre našincov sú podobné autá praktické, keďže sa dajú využiť ako rodinné vozidlo či univerzálny pracovný dopravný prostriedok. Tieto benefity sa dnes dajú zohnať za cenu bežných sedanov strednej a vyššej triedy,“ tvrdí Matej Krajčovič, analytik spoločnosti Capital Markets.

Zlepšila sa aj spotreba
Bonusom, ktorý láka na kúpu väčších vozidiel, je aj spotreba a výkon veľkých vozidiel. „SUV-čka dosiahli v posledných rokoch výrazné zlepšenie efektivity v spotrebe paliva než menšie vozidlá, pri ktorých sa táto vlastnosť predpokladá automaticky vzhľadom na ich kategóriu,“ dodáva Krajčovič.
Nižší dopyt po malých vozidlách však spôsobuje, že továrne, ktoré ich vyrábajú, sa dostávajú do ekonomických problémov. Spoločnosť General Motors už zavrela dvojicu svojich fabrík v Ohiu a Michigane a prepustí približ

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.