30.12.2016, 00:00

Bruselské predsedníctvo po nás preberá Malta

Európa v kocke

Malta, krajina rytierov.
Zdroj: Jakub Zelenka

Malta, ktorá preberá polročné rotujúce predsedníctvo Rady Európskej únie po Slovensku, predstavila 22. novembra svoje priority a logo. Rovnako ako naše logo, aj to ich je výsledkom otvorenej verejnej súťaže. Zapojilo sa do nej 29 návrhov, z ktorých si vláda vybrala šesť. Víťazom sa stalo viacfarebné logo, ktoré je odkazom na osemcípový kríž Rádu maltézskych rytierov a zároveň na kultúru krajiny a tradície, obsahuje farby národnej zástavy.

Bude to vôbec prvýkrát, keď bude Malta viesť Radu Európskej únie, náklady na jej predsedníctvo sa odhadujú na 40 miliónov eur. Celkovo si Valletta naplánovala približne 200 podujatí, podobne ako počas slovenského predsedníctva. Počas polročného vedenia chce krajina prinavrátiť ľuďom dôveru v Európsku úniu. Podľa najnovšieho prieskumu Eurobarometra sú Malťania jedni z najpozitívnejších, čo sa týka budúcnosti únie. Zároveň sa budú snažiť dostať európske spoločenstvo bližšie k ľuďom a vysvetliť im, ako vlastne funguje. „Viac ľudí by malo pochopiť, o čo ide pri tejto práci,“ vyjadril sa predseda maltskej vlády Joseph Muscat. Krajina zároveň nechce, aby celé jej predsedníctvo bolo charakterizované len utečeneckou krízou a brexitom. Proces vystúpenia Británie z EÚ by sa totiž mal začať práve počas maltského vedenia.

Okrem šiestich hlavných priorít krajina spomenula, že sa chce vytrvalo venovať strategickej agende, ktorú si dohodla s Holandskom a našou krajinou v rámci predsedníckeho tria. Ide o podporu ekonomického rastu, udržateľnosti, vytvárania pracovných miest, zaručenie konkurencieschopnosti a ochranu občanov. K hlavným témam tria patrili tiež boj proti klimatickým zmenám či jednota únie v energetickej politike. Hlavné priority predstavené Maltou koncom novembra zahŕňajú oblasti migrácie, vnútorného trhu, bezpečnosti, sociálneho začlenenia, susedskej politiky a námornej politiky EÚ. V oblasti migrácie budú klásť dôraz na zjednodušenie azylového systému.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.