27.12.2016, 00:00

Predsedníctvom hýbala aj migrácia

Takmer dva roky príprav a šesť mesiacov na čele Rady Európskej únie. Slovenské predsedníctvo sa končí.

Slovenské predsedníctvo v Rade EÚ sa po šiestich mesiacoch končí. Mnohé z tém rokovaní boli ovplyvnené udalosťami, ktoré sa odohrávali v čase, keď naša krajina prevzala vedenie. Brexit, terorizmus a dlhotrvajúca migračná sa tak zaradili k hlavným a najdôležitejším oblastiam, o ktorých diskutovali lídri EÚ aj predstavitelia členských štátov. Aj napriek kríze, v ktorej sa Únia nachádza, sme sa podľa odborníkov zhostili svojej úlohy veľmi dobre.

Slovenský návrh neuspel
Jednou z najzásadnejších tém, ktorá hýbala rokovaniami nielen v Bratislave, bola otázka migrácie a prerozdeľovania utečencov. Slovensku sa však nakoniec k riešeniu tohto problému prispieť nepodarilo, hovorí Pavol Szalai z Euractivu. Slovenský návrh efektívnej solidarity ostatné krajiny nepresvedčil. Plán, ktorý bol alternatívnym riešením k povinných kvótam, predstavil minister vnútra Róbert Kaliňák na ministerskom stretnutí v novembri. Naše predsedníctvo o tom však diskutovalo už na septembrovom samite v Bratislave, vtedy sa tomu hovorilo „flexibilná solidarita“.

Návrh efektívnej solidarity spočíva v tom, že krajiny, ktoré čelia návalu migrantov, ich nemusia nutne prijať. „Uznáva síce, že každá krajina sa má podieľať na manažov

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.