27.12.2016, 00:00

Bohunická „atómka“ napreduje

Po dostavbe Mochoviec bude na trhu prebytok elektriny. Analytici tvrdia, že ďalšiu jadrovú elektráreň už netreba.

jadrová elektráteň Jaslovské Bohunice
Zdroj: HN

Jaslovské Bohunice stále majú nádej na novú jadrovú elektráreň. Dlhoročnú tému pritom „oprášila“ aj nová vláda, keď sa v programovom vyhlásení zaviazala, že „zanalyzuje možnosti ďalšieho postupu prípravy nového jadrového zdroja v lokalite Jaslovské Bohunice“. Nateraz projekt napreduje iba na papieri, najväčší míľnik zaznamenal pred pár mesiacmi, keď ho schválilo ministerstvo životného prostredia z hľadiska dosahu na ekológiu.

Odborníci: je to nereálne
„Projekt nového jadrového zdroja sa nachádza približne v polovici predprípravnej etapy projektu,“ povedala Ivana Giertl, komunikačná referentka Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska, ktorá výstavbu novej atómky zastrešuje. Väčšinový podiel v spoločnosti vlastní štát, zvyšok spadá pod českú skupinu ČEZ. Dnes pracujú na územnoplánovacej a technickej dokumentácii, ktorá bude odrazovým mostíkom pre ďalšie licencie a povolenia. Prípravy na novú atómku pritom napredujú podľa schváleného harmonogramu, dodala Giertl. Elektráreň má podľa pôvodných plánov získať stavebné povolenie v roku 2021, následne má vstúpiť do ostrej prevádzky v roku 2029. Jej predpokladaná životnosť má byť 60 rokov. Odhadovaná cena: štyri až šesť miliárd eur. Odborníci novej atómke veľké šance nateraz nedávajú. „V súčasnosti je projekt viac snom ako realitou. Pri takých nízkych cenách elektriny sa totiž neoplatí,“ myslí si šéfredaktor portálu venergetike.sk Martin Dargaj. Na trhoch sa dnes predáva elektrina za 30 eur za megawatt

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.