22.12.2016, 00:00

Kto sa podieľal na predsedníctve

Európa v kocke

Ivan Korčok a Miroslav Lajčák
Zdroj: TASR

Slovensko už o pár dní odovzdá predsednícku štafetu Malte. Premiér Róbert Fico pri hodnotení našich aktivít pripomína, že ide o kolektívne dielo. Napriek tomu je naše šéfovanie Rade Európskej únie spojené s niektorými tvárami predsa len výraznejšie. Ministerstvo zahraničných vecí na čele s Miroslavom Lajčákom sa na vedenie Rady pripravovalo viac ako 3,5 roka a do organizácie a vedenia zapojilo viacerých odborníkov.

Splnomocnencom vlády pre predsedníctvo sa stal Ivan Korčok, ktorý dovtedy pôsobil ako stály predstaviteľ Slovenska pri Európskej únii. Návrh na jeho vymenovanie predložil minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák približne rok pred oficiálnym začatím nášho vedenia. K jeho kompetenciám patrilo koordinovanie úloh v rámci predsedníctva vo vzťahu k štátnym orgánom.

V minulosti tiež zastával funkciu štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí, kde bol vedúcim delegácie pre prístupové rokovania do NATO. Ďalšou významnou osobnosťou, ktorá sa na predsedníctve podieľala, bol Milan Zachar, generálny riaditeľ Sekretariátu predsedníctva. Sekretariát európskych záležitostí zase viedla Iveta Hricová.

V oblasti zastúpenia Slovenskej republiky v Bruseli bol ústrednou postavou Peter Javorčík, ktorý pôsobí vo funkcii stáleho predstaviteľa Slovenska pri EÚ.

Jeho úlohou ako predsedu bolo riadiť diskusie 28 veľvyslancov. Predtým bol tri roky štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí, na jeho mieste ho vystriedal už spomínaný Korčok. Stále zastúpenie posilnili kvôli organizácii predsedníctva ďalší zamestnanci, počas šiestich mesiacov tam pracovalo 217 ľudí.

Rezort ministerstva zahraničných vecí zároveň posilnili stážisti a liaisoni. Takzvaní liaisoni boli styční dôstojníci, prevažne z radov študentov vysokých škôl, ktorých úlohou bolo sprevádzať jednotlivé delegácie pri návšteve Bratislavy. Počas predsedníctva ich pracovalo približne 90.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.