V rámci predsedníctva Slovenska v Rade EÚ k nám najvýznamnejšie osobnosti zavítali práve počas samitu lídrov 16. septembra. Premiéri a prezidenti členských štátov Únie navštívili Bratislavu v rámci neformálneho stretnutia, ktorému predchádzali veľké bezpečnostné a dopravné obmedzenia. Slovensko v rámci samitu spolupracovalo dokonca aj zo zahraničnými bezpečnostnými zložkami a išlo o najväčšie opatrenia od stretnutia Vladimira Putina a Georgea Busha v roku 2005.

Bratislavu okrem najvyšších predstaviteľov 27 členských štátov navštívili tiež lídri Európskej únie. Predseda Európskej rady Donald Tusk dokonca spomínané stretnutie v Bratislave navrhol. Tusk je poľský politik a spoluzakladateľ strany Občianska platforma, v roku 2005 kandidoval na poľského prezidenta. Predsedom Rady je od roku 2014. Ďalší významný post v EÚ obsadzuje Martin Schulz, ktorý je predsedom Európskeho parlamentu, vo funkcii však už končí. Nový šéf sa bude voliť v januári po piatich rokoch. Schulz sa vyjadril, že chce uprednostniť jeho domácu – nemeckú politickú scénu. Na Slovensko tiež zavítal Jean-Claude Juncker, ktorý šéfuje Európskej komisii. V Bratislave načrtol fungovanie tejto inštitúcie v budúcom roku a predstavil niektoré z jeho nápadov pri riešení európskej krízy.

Ústrednou postavou bola tiež nemecká premiérka Angela Merkelová, ktorá sa v rebríčku najvplyvnejších žien magazínu Forbes už niekoľko rokov za sebou umiestnila na prvom mieste. S jej postavou sa v rámci bratislavského samitu spája rozruch, ktorý vyvolal taliansky premiér Matteo Renzi, ktorý s Merkelovou odmietol stáť na jednom pódiu. Dôvodom boli premiérkine názory na migračnú politiku a jej závery, rovnako tiež vyjadrenia francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda. Renzi sa preto nezúčastnil na tlačovej konferencii po samite lídrov. V súčasnosti z funkcie premiéra Talianska odchádza, demisiu podal po neúspešnom referende, v ktorom Taliani odmietli ústavné zmeny.


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.