15.07.2016, 00:00

Vojany skončia, elektrina môže zdražieť pre všetkých

Zatvorenie elektrárne bude mať negatívny dosah na ceny, varuje štátny správca vedení.

Vojany skončia, elektrina môže zdražieť pre všetkých
Zdroj: TASR

Najväčšej uhoľnej elektrárni na východe hrozí zánik. Už niekoľko dní sa hovorí o jej zatvorení. Malo by sa tak stať už od októbra tohto roka. Pre HN to potvrdili dva zdroje spomedzi akcionárov Slovenských elektrární, pod ktoré Vojany patria. Informáciu priniesol ako prvý denník Pravda. V praxi by to však mohlo mať vážne dôsledky. Napríklad aj rast cien elektriny.

Štátna akciovka varuje
Vojany totiž patria medzi tie elektrárne, ktoré slúžia na udržiavanie bezpečnosti prenosovej sústavy. Čiže celého systému elektrických drôtov a vedení na Slovensku. „Práve poskytovanie podporných služieb pre prenosovú sústavu je jedným z dôvodov, prečo je ešte ako tak zachovaná výroba elektriny vo vojanskej elektrárni,“ hovorí šéfredaktor portálu venergetike.sk Martin Dargaj. Nie je to však zadarmo. Platíme to vo svojich účtoch za elektrinu – prostredníctvom tarify za systémové služby. Už dnes tvorí viac ako šesť percent z ceny elektriny. Pokiaľ sa však uhoľná elektráreň zatvorí, elektriny, ktorá je určená na udržiavanie systému, bude na tento účel menej. Preto môže táto tarifa stúpnuť. „Ak bude elektráreň zatvorená, poklesne ponuka niektorých podporných služieb na trhu a pravdepodobne sa to negatívne prejaví na výške jednotkových cien obstarávaných podporných služieb,“ potvrdil pre HN Norbert Deák, vedúci oddelenia komunikácie Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy. Že ide o pravdepodobný scenár, potvrdzuje aj analytik portálu energieprevas.sk Jozef Badida. „Samozrejme, tento stav môže mať negatívne dôsledky

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.