22.06.2016, 00:00

Súd rozhodne, či štát príde o milióny

Výrobcovia zelenej energie žiadajú zrušenie špeciálneho poplatku. Brusel nás už kvôli jeho zavedeniu prešetruje.

Súd rozhodne, či štát príde o milióny
Zdroj: Peter Mayer

360 miliónov eur. Približne toľko zaplatia výrobcovia elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov na špeciálnom poplatku. Iba počas najbližších desiatich rokov. Odhaduje to Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu, ktorá združuje výrobcov zelenej energie zo slnka. Podľa nej je poplatok likvidačný a žiadajú jeho zrušenie. Práve o tom už dnes rozhoduje ústavný súd. Pokiaľ sa prikloní na stranu výrobcov, štát im bude musieť vyplatiť späť približne 72 miliónov eur. Toľko totiž na poplatku odviedli štátu za dva roky od jeho zavedenia. Ide pritom o jeden z najväčších sporov v energetike na Slovensku.

Zaplatia to dvakrát
Predmetom sporu je takzvaný G-komponent. Čiže poplatok, ktorý platia výrobcovia elektriny za to, že sa „pripoja“ do prenosovej a distribučnej sústavy. Pôvodne ho platili spotrebitelia aj „za nich“.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.