15.06.2016, 00:00

Za energie platíme menej. Na papieri

Domácnosti majú elektrinu a plyn lacnejšie, než je európsky priemer. Odborníci upozorňujú, že „iba“ na papieri.

Za energie platíme menej. Na papieri

Slováci platia za elektrinu takmer o polovicu nižšie účty ako Dáni či Nemci. A podobne sú na tom pri plyne. Domácnosti tak odoberajú energie lacnejšie, než je priemer členských štátov únie. Dokazujú to najnovšie čísla európskeho štatistického úradu Eurostatu. Odborníci však upozorňujú, že je to tak „iba“ na papieri a realita je úplne inde.

Dôvod na (ne)spokojnosť
Zmena v porovnaní nastane vo chvíli, keď okrem priemernej koncovej ceny zoberieme do úvahy aj to, koľko zarábame, upozorňujú analytici. Ide o tzv. štandard kúpnej sily. „Po zohľadnení kúpyschopnosti domácností sa už dostávame nad priemer Európskej únie. Navyše, v kategórii ročnej spotreby plynu do približne 580 kubických metrov platia slovenské domácnosti pri porovnaní s inými štátmi únie úplne najvyššie ceny už niekoľko rokov,“ vysvetľuje šéfredaktorka portálu energia.sk Lenka Ferenčáková. Podľa konateľa poradenskej spoločnosti Prvá energetická Andreja Lednára chýba pri porovnávaní aj výška distribučných nákladov, ktoré platíme v cene energií. Napríklad pri elektrine je to u nás viac ako 60 pe

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.