26.05.2016, 00:00

Kocúrkovo okolo e-známok potrvá aspoň do októbra

Na rozposielanie pokút si počkáme minimálne do jesene. Podľa ministerstva je prvoradá pripravenosť systému.

Nefunkčný systém e-známok budeme mať až do októbra. Až vtedy totiž nadobudne účinnosť novela zákona o diaľničnej známke, ktorá včera prešla vládou. Pokuty začne systém rozposielať od prvého októbrového dňa. Pôvodne pritom minister Roman Brecely uvažoval o zrýchlenom konaní a spustení procesu už od prvého júna. Nakoniec si dal rezort načas. „Nechceli sme to dať do urýchleného legislatívneho konania, je to v normálnom legislatívnom procese,“ povedal štátny tajomník ministerstva dopravy Árpád Érsek.

K dôvodom, prečo je to tak, povedal Érsek, že chceli mať istotu, že systém bude na to 100-percentne pripravený. Po novom sa budú pokuty pohybovať vo výške od 150 eur. Zákon bude platiť aj spätne, a to dokonca tak, že šoféri, ktorí sa do októbra prehrešia – alebo sa už prehrešili – dostanú len jednu pokutu. A vodičovi, ktorý si v predchádzajúcich dvanástich mesiacoch svoj trest zaplatil a bude jazdiť načierno opäť, sa ďalšia pokuta môže odpustiť, ak si známku dokúpi dodatočne. Periodicita hromadenia trestov sa mení tiež. Kým v súčasnosti môže nepoctivý vodič vyfasovať sankciu 300 eur za každý deň, v budúcnosti bude mať tridsať dní na zaplatenie polovičnej sumy. Ak by jazdil načierno aj po tom, čo ho systém nachytal

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.