26.05.2016, 00:00

Kocúrkovo okolo e-známok potrvá aspoň do októbra

Na rozposielanie pokút si počkáme minimálne do jesene. Podľa ministerstva je prvoradá pripravenosť systému.

Nefunkčný systém e-známok budeme mať až do októbra. Až vtedy totiž nadobudne účinnosť novela zákona o diaľničnej známke, ktorá včera prešla vládou. Pokuty začne systém rozposielať od prvého októbrového dňa. Pôvodne pritom minister Roman Brecely uvažoval o zrýchlenom konaní a spustení procesu už od prvého júna. Nakoniec si dal rezort načas. „Nechceli sme to dať do urýchleného legislatívneho konania, je to v normálnom legislatívnom procese,“ povedal štátny tajomník ministerstva dopravy Árpád Érsek.

K dôvodom, prečo je to tak, povedal Érsek, že chceli mať istotu, že systém bude na to 100-percentne pripravený. Po novom sa budú pokuty pohybovať vo výške od 150 eur. Zákon bude platiť aj spätne, a to dokonca tak, že šoféri, ktorí sa do októbra prehrešia – alebo sa už prehrešili – dostanú len jednu pokutu. A vodičovi, ktorý si v predchádzajúcich dvanástich mesiacoch svoj trest zaplatil a bude jazdiť načierno opäť, sa ďalšia pokuta môže odpustiť, ak si známku dokúpi dodatočne. Periodicita hromadenia trestov sa mení tiež. Kým v súčasnosti môže nepoctivý vodič vyfasovať sankciu 300 eur za každý deň, v budúcnosti bude mať tridsať dní na zaplatenie polovičnej sumy. Ak by jazdil načierno aj po tom, čo ho systém nachytal, ďalšia pokuta mu teda hrozí až po mesiaci.

Je to však fér? „Je to kvázi kompromis, ale na jednej strane je nespravodlivý, lebo vychádza v ústrety tým nezodpovedným,“ myslí si dopravný analytik Ján Bazovský. O zmene periodicity tvrdí, že sa tým rapídne zníži počet priestupkov, ktorými by boli úrady inak zavalené, a hrozilo by dokonca, že by mohli byť premlčané.

S krátením pokút nesúhlasí Ondrej Matej z

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.