24.05.2016, 00:00

Štát má nový biznis. Zarába na diaľničných známkach

Príjmy z poplatkov za používanie slovenských „prémiových“ ciest by mohli podľa odborníka stúpnuť aj o 40 percent.

Štát má nový biznis. Zarába na diaľničných známkach
Zdroj: Dreamstime

Hoci systém diaľničných e-známok nefunguje tak, ako má, štát na ňom dokáže zarobiť. Diaľničiari avizovali, že príjmy z predaja známok im stúpli. Od januára do apríla vybrali 43 miliónov eur, čo je o pätinu viac ako za rovnaké obdobie v minulom roku.

Odborník na dopravu Ondrej Matej však tvrdí, že tržby by mohli vystreliť ešte vyššie. „Štát by mohol na diaľničných známkach získať o 40 percent viac. V optimálnom a poctivom móde,“ povedal Matej. Podľa prepočtov by tak do rozpočtu pritieklo až 82 miliónov. No iba v prípade, ak by všetci vodiči jazdili poctivo, s e-známkou. Odborník vychádzal z výpočtov Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo o parkovnom. Tvrdí totiž, že v prípade poplatku, keď sa parkovné nevyberá cez rampu alebo kamerovým systémom, je únik na tržbách až 40 percent. Na základe toho predpokladá, že rovnaký únik bol doteraz aj pri e-známkach.

Chýbali kontroly
„Keby zverejnili štatistiku, sme presvedčení, že by tam bolo veľa áut, ktoré jazdili medzi Bratislavou a Trnavou alebo Prešovom a Košicami bez diaľničnej známky. Nepamätáme si, že by sa na týchto dvoch úsekoch robili kontroly diaľničných známok,“ povedal odborník na margo toho, kde sa mohli úniky kumulovať. Dopravný analytik Jozef Drahovský potvrdzuje, že za zvýšením ziskov stojí skupina šofé

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.