18.05.2016, 00:00

Slovenské firmy potrebujú technikov, no študenti odchádzajú radšej na právo

Žiaci základných škôl si na svoje ďalšie štúdium vyberajú najčastejšie právo či ekonomické a sociálne vedy. No naše automobilky, ktoré sú jedným z hlavných ťahúňov domácej ekonomiky, potrebujú čosi iné. Absolventov s technickým vzdelaním. Práve tento nesúlad medzi voľbou žiakov a tým, po čom túžia firmy, spôsobuje, že automobilky nemajú koho zamestnať.

Situácia je o to horšia, že z 350-tisíc ľudí, ktorých automobilový priemysel na Slovensku zamestnáva, odchádza každoročne vyše 33-tisíc do dôchodku, upozorňuje Zväz automobilového priemyslu. „Momentálne môžem odhadnúť, že automobilovému priemyslu na Slovensku chýba asi 12-tisíc odborníkov. Musíme sa však pripraviť na to, že toto číslo rapídne vzrastie vďaka príchodu Jaguara L

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.