18.05.2016, 00:00

Slovenské firmy potrebujú technikov, no študenti odchádzajú radšej na právo

Žiaci základných škôl si na svoje ďalšie štúdium vyberajú najčastejšie právo či ekonomické a sociálne vedy. No naše automobilky, ktoré sú jedným z hlavných ťahúňov domácej ekonomiky, potrebujú čosi iné. Absolventov s technickým vzdelaním. Práve tento nesúlad medzi voľbou žiakov a tým, po čom túžia firmy, spôsobuje, že automobilky nemajú koho zamestnať.

Situácia je o to horšia, že z 350-tisíc ľudí, ktorých automobilový priemysel na Slovensku zamestnáva, odchádza každoročne vyše 33-tisíc do dôchodku, upozorňuje Zväz automobilového priemyslu. „Momentálne môžem odhadnúť, že automobilovému priemyslu na Slovensku chýba asi 12-tisíc odborníkov. Musíme sa však pripraviť na to, že toto číslo rapídne vzrastie vďaka príchodu Jaguara Land Rover,“ upozornil prezident Zväzu automobilového priemyslu Juraj Sinaya.

Nedostatočný záujem žiakov
Podľa rektorky Žilinskej univerzity Tatiany Čorejovej je dôležité zmeniť postoj k technickým vedám už v základných školách. Automobilky kritizujú prácu výchovných poradcov, ktorí vraj často neberú do úvahy skutočné nároky zamestnávateľov. Výchovní poradcovia však tvrdia, že robia všetko, čo je v ich silách, napriek tomu však priznávajú, že záujem o školy s technickým zameraním je u

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.