11.05.2016, 00:00

Mochovce sú na hrane

Dostavba „jadroviek“ nás stojí milióny eur. Je otázne, či sa oplatia.

Mochovce sú na hrane
Zdroj: TASR

Nekonečný príbeh a milióny navyše. Presne to je aktuálny scenár dostavby atómových elektrární v Európe. Príklad: naše Mochovce mali byť hotové už v roku 2013 a stáť 2,8 miliardy eur. Po novom však hrozí, že sa účet nafúkne až na 5,1 miliardy eur. A čaká sa až na rok 2018. Podobne sa vyvíja aj dostavba elektrárne Flamanville vo Francúzsku, ktorá sa už predražila o viac ako päť miliárd oproti pôvodným plánom, či fínskej atómky Olkiluoto. Podľa odborníkov je preto otázne, či sa jadrovky ešte vôbec oplatia.

(Ne)nahraditeľné jadro
„Začať stavať akúkoľvek novú jadrovú elektráreň na území Európskej únie je veľmi časovo a finančne nákladné s komplikovaným procesom povoľovania a s veľmi dlhou lehotou výstavby,“ hovorí energetický analytik Karel Hirman.

O to viac po jadrovej havárii vo Fukušime, ktorá prinútila štáty sprísniť ich bezpečnostné zásady. Práve pre tieto dôvody sa v súčasnosti štáty do výstavby nových jadroviek veľmi nehrnú. Momentálne ich v Európe okrem nás stavajú iba Bielorusi, Francúzi a Fíni. Okolité štáty dokázali svoj energetický „mix“ – čiže domácu spotrebu palív, vyskladať aj inak. Podľa šéf

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.