22.04.2016, 00:00

Zodpovednosť nie je len o charite

Aj spoločnosti, ktoré produkujú alkohol alebo cigarety môžu robiť zodpovedný biznis. Problém je, kde nakresliť čiaru, hovorí pre HN odborníčka na CSR Elaine Cohen.

Zodpovednosť nie je len o charite
Zdroj: INGIMAGE

Európsky parlament schválil smernicu, ktorá pre tisícky firiem zavádza povinnosť zverejňovať informácie o ich spoločenskej zodpovednosti. Je správne, že sa toto vykazovanie zavádza firmám ako povinnosť? Nespôsobí to, že firmy, ktoré nemajú záujem o CSR, začnú v správach klamať?
Myslím si, že je absolútne v poriadku, aby legislatíva, ktorá platí pre firmy, bola transparentná. Vplyv podnikania na naše životy je veľmi veľký, takže máme právo vedieť, ako firmy podnikajú. Ale nemyslím si, že spôsob, ako reportovať, musí byť do detailov určený, hoci aspoň minimálny obsah by mal byť nastavený. Tak by firmy, ktoré vidia výhody otvoreného informovania, mohli urobiť vo väčšej miere. A ostali by spoločnosti, ktoré by chceli zverejniť len to minimum.

Funguje to tak niekde?

V Dánsku pred rokmi zaviedli systém „informuj alebo vysvetli“ pre vyše tisíc najväčších firiem. Ukazuje sa, že keď raz firmy nabehnú na tento systém, vidia v ňom pozitíva. Samozrejme, vždy tu budú spoločnosti, ktoré porušujú zákon. Po príklad nemusíme chodiť ďaleko. Minulý rok mal veľký škandál s podvodom na emisiách Volkswagen. Ale vo všeobecnosti si nemyslím, že je firmám vlastné skresľovať dáta, aby sa ukázali v lepšom svetle. Ale možno som naivná. Hlavné je, či už pre nás, alebo pre firmy, byť ostražitý. Skôr či n

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.