21.04.2016, 00:00

Nord Stream 2: Česko na Brusel nečaká

Nord Stream 2: Česko na Brusel nečaká
Zdroj: TASR

Nenecháme sa obísť, a to za žiadnu cenu. Presne takéto posolstvo zaslalo ešte koncom roka deväť štátov v protestnom liste do Bruselu kvôli plánovanej výstavbe plynovodu Nord Stream 2. Na čele so Slovenskom. Pokiaľ by dostal projekt „zelenú“, iba na tranzitných poplatkoch by sme prišli o 400 miliónov eur ročne. Dodnes sme však odpoveď nedostali. A kým na ňu čakáme, okolité štáty spúšťajú prípravy na nový plynovod.

Medzičasom na západe
Zdá sa, že projekt napreduje aj bez „požehnania“ z Bruselu. Nemecká spoločnosť Europipe má s Gazpromom, ktorý má projekt stavať, zmluvu na dodávku plynových rúr. A údajne už dostala zaplatených 40 percent z objednávky. Celkovo má pritom plynovod stáť 8,4 až 9 miliárd eur. Rovnako neotáľajú v prípravách ani Česi. Podľa informácií servera E15.cz už začal prevádzkovateľ českých plynovodov Net4Gas skúmať, ako zvýšiť prepravné kapacity na západ. Po dostavbe Nord Streamu 2 by sa totiž Česko stalo dôležitou tranzitnou krajinou. Podľa šéfredaktorky portálu energia.sk Lenky Ferenčákovej to však nie je problém. „Nemyslím si, že oficiálne sta

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.