30.03.2016, 00:00

Hyperloop je dnes nepotrebné sci-fi

Hyperloop je dnes nepotrebné sci-fi
Zdroj: HTT/JumpStartFund

Zástupcovia firmy Hyperloop Transportation Technologies cestujú po svete a hľadajú pokusného králika pre svoj projekt. Našli ho na Slovensku.
No nenašli súkromného investora, ktorý by za tým videl perspektívnu investíciu do budúcnosti, ale rovno slovenskú vládu, ktorá sa podpisom memoranda s Ministerstvom hospodárstva SR zaviazala k podpore a tým k príspevku z verejných financií na súkromný sci-fi projekt. Inak sa nedá nazvať vstup vlády SR do projektu Hyperloop. A prečo práve memorandum s ministerstvom hospodárstva? Pretože na Ministerstve dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR by nepochodili a žiadne memorandum by nepodpísali. Totiž na ministerstve dopravy vedia, aké sú priority pri výstavbe dopravnej infraštruktúry a koľko financií na nich majú.

Vidíme za tým len snahu vytiahnuť nemalé financie zo štátneho rozpočtu na nerealizovateľný projekt. Totiž nielen na Slovensku platí všeobecné pravidlo, že najlepšia štúdia je tá, ktorá sa nikdy nezrealizuje, a jej autor, ktorý ju vytvoril, nie je nikdy konfrontovaný s realitou a technickými možnosťami projektu.

Potrebujeme Hyperloop?
Nie. Uvedieme prečo. Ak by Slovensko malo definovanú dopravnú politiku štátu z hľadiska verejnej dopravy, nemohlo by sa stať, že dnes sa do verejnej dopravy vnáša chaos a vedieme diskusie, či Hyperloop áno, alebo nie. Mali by sme jasno, kde potrebujeme mať akú dopravnú infr

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.