14.03.2016, 00:00

Regulačný úrad nepustí ceny

„Nie sme pripravení.“ Presne takýto odkaz posiela domácnostiam a firmám regulačný úrad k téme uvoľňovania cien energií. Práve to sa stalo kľúčovým bodom diskusie o novej regulačnej politike na roky 2017 – 2021, ktorej minulotýždňové schválenie označil predseda úradu Jozef Holjenčík za „historický okamih“. Regulačný úrad tak ceny energií udrží pevne v rukách aj zopár ďalších rokov. A to aj napriek značnej kritike – tak zo strany odborníkov, ako aj Bruselu.

Chránime spotrebiteľa
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví tvrdí, že nad cenami musí bdieť kvôli „ochrane spotrebiteľa“. Pokiaľ by podľa neho prižmúril čo i len jedno oko – napríklad pri čiastočnom uvoľnení cien, dodávatelia by zneužili situáciu a v konečnom dôsledku by spotrebiteľ trpko doplatil. „Celý doterajší vývoj energetiky zatiaľ nepreukázal takú mieru vyspelosti účastníkov trhu, ktorá by eliminovala pokušenie dominantných dodávateľov zneužiť svoje postavenie na úkor odberateľov,“ uvádza úrad vo svojej novej regulačnej politike.
Podľa konateľa poradenskej spoločnosti Prvá energetická Andreja Lednára je však trh konkurenčný dostatočne. „Ak si na porovnanie vezmeme mobilných operátorov, ktorých je niekoľkonásobne menej, konkurencia za

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.