29.02.2016, 00:00

Slováci sa sťažujú na vratky za plyn: dajte nám viac, žiadajú

Slováci sa sťažujú na vratky za plyn: dajte nám viac, žiadajú

Poslali ste nám málo. Taký je odkaz stoviek Slovákov štátu krátko po tom, ako rezort hospodárstva začal posielať vratky za plyn. V rámci nich má väčšina odberateľov plynu nárok na spätné vrátenie časti z ich faktúry.

„Pocit, že neboli vypočítané správne, vyplýval z toho, že sa pozerali na nesprávnu faktúru za plyn,“ myslí si hovorca SPP Michal Holeš. Podľa hovorkyne rezortu hospodárstva Miriam Žiakovej sú všetky prípady neopodstatnené.

Zmena dodávateľa
„Dostali sme 10-eurovú plynovú vratku, podobne ako všetci odberatelia, ktorí majú plynovú prípojku. Keď som si však pozrela minuloročnú spotrebu, mali sme 20-tisíc kilowatthodín,“ hovorí nespokojná zákazníčka Henrieta Zajdek. Po správnosti tak mala dostať od štátu 55 až 65 eur. Problém vznikol kvôli tomu, že zákazníčka v novembri menila dodávateľa plynu. Starý dodávateľ ju už nemá v evidencii, u nového je doterajšia spotreba minimálna.
Od začiatku zasielania plynových vratiek sa na štátny SPP, ale aj ďalších dodávateľov plynu obracajú denne tisícky ľudí, aby si overili výšku svojej vratky. Podľa riaditeľa predaja Slovakia Energy Jiřího Koudelu zaznamenávajú taký vysoký počet otázok týkajúcich sa plynových vratiek, že im to preťažovalo zákaznícku linku a museli ju upraviť.

Vracajú vratky
Časť Slovákov sa rozhodla, že vratky, ktoré im pošle štát, dajú radšej na charitu. Iniciatíva Dobrého anjela napočítala, že pre tretí sektor putovali vratky v hodnote takmer 79-tisíc eur, informovala autorka iniciatívy Ľudmila Kolesárová. Našli sa však aj prípady zákazníkov, ktorí vratku poslali späť na ministerstvo hospodárstva. Podľa Žiakovej tak urobilo deväť Slovákov, ktorí zaslali štátu dokopy 240 eur. Peniaze plánuje ministerstvo použiť v ďalšom kole vratiek.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.