26.02.2016, 00:39

Koniec daňových prázdnin. Vodiči Uberu začnú platiť štátu

Do konca februára musia všetci vodiči kontroverznej taxislužby dokázať, že podnikajú na živnosť.

Koniec daňových prázdnin. Vodiči Uberu začnú platiť štátu

Dosiaľ sa pohybovali v sivej zóne. Na hrane zákona, a takpovediac s prižmúrenými očami štátu. Hovoríme o americkej online aplikácii Uber, ktorá pôsobí v našom hlavnom meste od augusta minulého roka.

Podľa ďalších hráčov na trhu jazdili niektorí z jej vodičov „načierno“ – teda bez taxikárskej licencie a živnosti. Iba pred pár týždňami pritom vypršala Uberu trojmesačná skúšobná lehota.

Po novom tak zaujal Uber prísnejšie stanovisko. Ide kontrolovať svojich vodičov. Podľa informácií HN dala preto taxislužba Uber svojim vodičom ultimátum na to, aby si dali všetky papiere do poriadku. Deadline: do konca februára.

Uber spustil kontrolu

Uber bude po novom stopercentne spolupracovať iba s vodičmi, ktorí neobchádzajú zákon. V opačnom prípade sa môžu s privyrábaním za volantom rozlúčiť. „Spoločnosť písomne deklarovala, že po ukončení pilotnej prevádzky bude spolupracovať iba s vodičmi, ktorí majú platnú koncesiu,“ potvrdila aj hovorkyňa bratislavského primátora Ivana Skokanová.

Podľa daňového poradcu spoločnosti V4-Group Tomáša Janouška existuje minimálne podozrenie z toho, že niektorí vodiči Uberu podnikali dosiaľ načierno. 

Na hrane

Preto je vo vlastnom záujme Uberu, aby jeho vodiči dokázali, že sú legálne zaregistrovaní, povedal. „Uber sa vždy plne riadi a akceptuje všetky daňové zákony na všetkých trhoch, kde pôsobí, vrátane Slovenska, a to už od spustenia svojich služieb tu,“ reaguje na obvinenia prevádzkový manažér Uber Bratislava Peter Chovanec. 

Podľa autora konkurenčnej aplikácie HopIN Martina Barana je takýto prístup zo strany štátu nespravodlivý až diskriminačný. „Pokiaľ nemá vodič licenciu, nemal ani sadnúť do auta a nemal ani prepravovať ľudí,“ tvrdí. 

Martinovi Baranovi z aplikácie HopIN sa nepáči to, že Uber dostal trojmesačnú skúšobnú lehotu na to, aby si dal do poriadku všetky papiere. „Som prekvapený, že štát nezakročí proti nedovolenému podnikaniu a má dvojaký meter. Jeden na normálnych podnikateľov, druhý na šoférov Uberu,“ dodal.

Proti tejto novinke sa takmer okamžite zdvihla vlna nevôle a do ulíc sa vydali stovky bratislavských ta

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.