18.02.2016, 08:00

Prvé sociálne médium bol samizdat

Zdieľaná ekonomika (sharing economy alebo aj collaborative consumption) je zaujímavý a rýchlo rastúci fenomén efektívnejšieho využitia aktív, ktoré ich majiteľ nevie dostatočne využiť, prostredníctvom zdieľania informácií o dostupnosti týchto aktív na rôznych internetových platformách, obrazne povedané „trhoviskách“. Kým na tradičnom trhovisku sa však tovary a statky predávajú, menia vlastníka, princíp zdieľanej ekonomiky je postavený na využití predmetného statku bez jeho kúpy. Pridaná hodnota takéhoto prístupu je v tom, že efektívnejšie využitie aktíva (za odplatu) zvyšuje jeho hodnotu pre majiteľa, pre ekonomiku, ako aj pre spoločnosť ako takú. Pre užívateľov takzvanej collaborative consumption (vzájomnej spotreby) to zároveň prináša úsporu vo forme nák

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.