09.03.2014, 23:57

Naše malé hory sú na predaj

Turizmus. Kvôli nedostatku snehu končí éra menších lyžiarskych stredísk. Ak chcú prežiť, musia sa spájať.

Naše malé hory sú na predaj

Ski Taja, Strelníky či Malá Lučivná. To sú niektoré z malých lyžiarskych stredísk, ktoré sa kvôli slabej tohtoročnej nádielke snehu dostali na kolená. Niektoré z nich aj kvôli zastaranému vybaveniu nefungovali túto zimu ani jeden deň.

A aj preto sa ocitli v ponuke realitných kancelárií. „Po tejto sezóne sme skončili. Trápili sme sa päť rokov, keďže prírodný sneh sa nám vždy roztopí,“ vysvetľuje pre HN Jozef Valkošák, konateľ Ski TaJa Tatranská Javorina. Toto stredisko sa momentálne predáva za takmer 180-tisíc eur.

Malí sa musia spájať

V praxi to podľa odborníkov znamená, že sa postupne končí éra malých lyžiarskych stredísk, ktoré fungovali samostatne. Ničí ich konkurencia veľkých stredísk aj málo peňazí na modernizáciu zastaraného vybavenia. „Malí majú šancu prežiť, musia sa však spájať a vytvárať klastre. Ako príklad môže slúžiť fungujúci klaster na Liptove, vysvetľuje pre HN ekonomický analytik Jozef Orgonáš. A dodáva, že podnikateľské aktivity začali byť po tomto spojení transparentnejšie, prečistil sa trh a tí, ktorí boli seriózni a mali skutočný záujem, zostali a dokázali konkurovať.

S predajom bude problém

Nie každému však takéto riešenie vyhovuje. „Ja by som s vytvorením klastrov súhlasil. Okolité lyžiarske strediská by však do toho so mnou nešli. Na rozdiel od nás totiž majú techniku na umelé zasnežovanie. Na vzájomnú spoluprácu nie sme pre nich výhodní,“ pripomína pre HN Jiří Vlček, majiteľ str

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.