08.10.2014, 00:00

Mochovce sa znovu omeškajú. O rok

Nové bloky jadrových elektrární majú meškať ešte viac, ako sa hovorilo. Štát sa stavia proti.

Dlho očakávaná dostavba atómových elektrární v Mochovciach dostala nový odklad. A to o ďalší rok. Hoci ešte v júni Úrad pre jadrový dozor posunul termín dostavby do konca roku 2016, neplatí už ani to. Šéf projektu Giancarlo Aquilanti najnovšie vyhlásil, že s prevádzkou tretieho bloku by sa malo začať v treťom kvartáli roku 2016. Štvrtý blok však uvedú do prevádzky až v roku 2017.

Nové termíny sa nepáčia štátu, ktorý kontroluje 34 percent akcií v Slovenských elektrárňach. Vláda dlhodobo kritizuje majoritného akcionára v podniku, taliansky Enel. Ide totiž už o štvrté odďaľovanie termínu. Pôvodne mala energia z dvoch nových blokov prúdiť už od minulého roka. Ministerstvo hospodárstva preto avizuje, že na nový termín nepristúpi a bude trvať na ukončení projektu do konca roku 2016.„Chceme rokovať a hľadať spoločnú cestu, ako tento termín splniť,“ avizovala hovorkyňa rezortu Miriam Žiaková.

Termíny s rezervou

Aktuálny stav výstavby je, že tretí blok je dostavaný na takmer 80 a štvrtý na 60 percent. Za meškaním stoja podľa Talianov najmä prísnejšie bezpečnostné opa

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Súvisiace články