01.12.2014, 00:00

Regulátor zhatil Ficov sľub o plyne

Ceny plynu klesnú v budúcom roku iba o jedno percento.

„Potvrdzujem, že súhrne za roky 2015 a 2016 máme ambíciu znížiť ceny plynu pre domácnosti o dvojciferné číslo. Prvý krok chceme urobiť už teraz.“ Týmito slovami pripomenul v septembri tohto roku predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) občanom sľub, ktorý im vyslal ešte na júnovom sneme svojej strany. V budúcom roku však domácnosti žiadne veľké zlacňovanie plynu nečaká. Regulačný úrad v piatok rozhodol, že súčasná situácia na trhu im nedovoľuje znížiť maximálne ceny plynu o viac ako 1,14 percenta. Pri plyne tak domácnosti ušetria v priemere od 30 centov do 14 eur za rok.

Na ťahu je SPP

„Úrad nepracuje podľa želania pána Fica,“ reagoval na rozpor medzi vyjadreniami premiéra a novou cenovou vyhláškou predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozef Holjenčík. Na výšku cien mali podľa Holjenčíka vplyv dva faktory – rusko-ukrajinský konflikt, ktorý môže ohroziť dodávky plynu do Európy a plne otvorený a konkurenčný trh s plynom na Slovensku. „Stanovili s

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.