21.10.2014, 00:00

Krach českých baní ohrozuje aj Slovákov

Problémy OKD/Sociálna hrozba pre množstvo prepustených baníkov hrozí aj u nás.

Krach českých baní ohrozuje aj Slovákov

„Viem, že to tu končí, som realista,“ vraví pre HN nemenovaný banský technik, ktorý v ostravských baniach pracuje vyše dvadsať rokov. O budúcnosť sa vzhľadom na svoju vyššiu kvalifikáciu nebojí, no u svojich kolegov obavy cíti. V dodávateľskej firme OKD, kde pracuje, má 450 kolegov, z toho polovicu Slovákov. „Baníci, ktorí fárajú, to vnímajú inak. Posledné udalosti celkom jasne ukázali obrysy, kam sa OKD rúti.“

Investor Zdněk Bakala

Po odchode z Handlovej, Čadce, Prievidze, Revúcej či Novákov, kde stratili prácu v domácich baniach, často nemali inú možnosť ako sa presťahovať alebo cestovať na týždňovky do Moravskosliezskeho kraja v Českej republike a pracovať v Ostravsko-karvinských baniach (OKD). To bol osud mnohých slovenských baníkov, ktorým pracovná kvalifikácia v období klesajúcej ťažby a zatvárania baní nedávala iné šance.

Dnes je ohrozená aj táto nádej. Útlm výroby v OKD, kde priamo pracuje 600 Slovákov a ďalšie tisíce v súvisiacich odvetviach, a ich hroziaci pád, môže zvýšiť sociálne problémy v slovenských regiónoch, ktoré sa už beztak boria s vysokou nezamestnanosťou.

 

Lesk a bieda OKD

Pred rokom 1989 v OKD a jej baniach pracovalo 100-tisíc zamestnancov. Dnes tu pracuje 11-tisíc ľudí a tisíce ďalších pracuje u dodávateľov. OKD utlmuje ťažbu vo viacerých baniach už dlhšie, naposledy hrozilo uzavretie baní Paskov, no po dohode s vládou a schválení sociálnej ťažby za 600 miliónov českých korún, ktorú zaplatí český štát, prevádzka pobeží do roku 2017.

OKD prevádzkuje štyri bane, ktoré ťažia najmä čierne uhlie. Bane tvoria najväčšiu časť skupinyNewWorld Resources (NWR), ktorú ovláda český miliardár Zdeněk Bakala a investičný holding BXR. Ešte v roku 2008 sa NWR stala hviezdou na pražskej a neskôr aj londýnskej burze. Primárna emisia akcií firmu ocenila na 110 miliárd českých korún a do budúcnosti prevládal optimizmus. Cena za akciu bola ešte v roku 2010 takmer 300 českých korún.

V posledných rokoch sa však cena koksovateľného uhlia zrútila o dve tretiny. Spoločnosť minulý rok vykázala stratu 35 miliónov eur a po tom, ako v júli zmeškala splátku úrokov svojich dlhopisov, jej hrozil krach. Cena akcie OKD sa v auguste prepadla na dve české koruny. Bakalovi sa však koncom augusta podarilo s veriteľmi dohodnúť na reštrukturalizácii, veritelia museli odpísať vyše 300 miliónov eur. OKD má však stále dlh 380 miliónov eur. Trhy reštrukturalizácia zrejme nepresvedčila, cena akcie sa medzičasom zosunula na súčasných 0,6 českej koruny.

Ak by však OKD padlo, malo by to dosah aj na hutnícky priemysel, ktorý je na ťažbu naviazaný. Z Česka by mohli odísť obor ArcelorMittal a spoločnosť Evraz, ktorá produku

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Súvisiace články

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.