21.01.2015, 00:00

Milionár Krúpa pre HN: Ja chcem kúpiť Zuno banku

Rakúska Raiffeisen hľadá nového majiteľa pre internetovú banku v strate

Len pred vyše rokom odišla zo Slovenska internetová Axa Bank. A teraz sa na na tom istom poli finančného sektora deje ďalšia zmena. Tentoraz neodchádza, ale je na predaj Zuno banka, spadajúca pod rakúsku Raiffeisen, ktorá má u nás asi 140-tisíc klientov.

Aj o tých sa len pár hodín po oznámení zmeny začína hlásiť prvý záujemca. Podľa informácií HN je ním známy slovenský milionár, vlastniaci napríklad spoločnosť Arca Capital, Pavol Krúpa. „Áno, máme záujem o Zuno,“ potvrdil exkluzívne pre HN Krúpa.

Fakt je, že Zuno banka bola od svojho vzniku v permanentnej strate. Len v roku 2013 skončila v mínuse 35 miliónov eur. Šéfka komunikácie medzinárodnej divízie Raiffeisen Ingrid Krenn-Ditz potvrdila, že posledný krok je v súlade s ich stratégiou reštrukturalizovať alebo vystúpiť z biznisu, ktorý si vyžaduje značný kapitál, či neprodukuje dostatočný zisk.


Čítajte viac:

Raiffeisen si „lieči“ straty

Ako to môže dopadnúť so Zunom

Prišli, otestovali Slovensko a pochopili, že to takto nepôjde


Podľa odborníkov má však napriek tomu Zuno novým investorom čo ponúknuť. „Je veľmi úspešná pri získavaní klientov. A má potenciál získať ďalších ľudí, ktorí používajú internet,“ konštatoval analytik spoločnosti Capco Iľja Iliť.

Predaj neprebieha len na Slovensku, ale aj v Českej republike. Nový majiteľ tak získa finančný dom v oboch krajinách. Koľko zaň bude rakúska matka požadovať, nateraz nie je známe. O cene nechceli špekulovať ani odborníci.

Prípadná kúpa Zuna by však mohla byť šancou na expanziu pre naše najväčšie banky. To nevylučuje napríklad Slovenská sporiteľňa. „Slovenská sporiteľňa zváži možnosť podania ponuky,“ pridáva sa aj hovorca najväčšej banky na Slovensku Štefan Frimmer.

Investori tak majú na predloženie svojich ponúk čas najbližšie dva mesiace. Následne ju budú môcť záujemcovia preskúmať.

Súvisiace články