31.03.2015, 18:05

Španieli sa pozerajú po Hnúšti. Vytvoriť chcú stovky nových miest

O priestory priemyselného parku v Hnúšti v okrese Rimavská Sobota sa zaujíma investor zo Španielska. Spoločnosť Funderia Condals plánuje na Slovensku postaviť modernú zlievareň a vytvoriť stovky pracovných miest.

Ako ďalej agentúru SITA informoval primátor Hnúšte Michal Bagačka, investorovi vyšli v ústrety, dodali mu potrebné materiály a informácie o priemyselnej zóne. Investor už od mesta dostal aj ponuku na pozemky pod budúcu zlievareň.

Primátor zároveň zdôraznil, že v hre sú aj ďalšie dve mestá na Slovensku a rozhodnutie, kde firma vytvorí pracovné miesta, ostáva na samotnom investorovi. V okrese je dlhodobo najvyššia miera nezamestnanosti na Slovensku. Podľa primátora by prípadným príchodom tohto investora do mesta okrem zníženia nezamestnanosti nadviazali aj na bohatú tradíciu v železiarskej výrobe.

Spoločnosť Funderia Condals S.A pôvodne mala záujem postaviť zlievareň v priemyselnom parku IPZ Záborské, neďaleko Prešova. Priemyselný park vlastní mesto Prešov a obidve strany sa aj dohodli na podmienkach odkúpenia pozemkov a podpísali aj memorandum o spolupráci.

Španieli však od svojho zámeru v júni minulého roku odstúpili, čomu predchádzal silný odpor časti verejnosti a petícia občanov z Prešova a okolitých obcí Záborské a Dulová Ves. Zástupcovia španielskeho investora svoju investíciu predstavili ako modernú fabriku, ktorá by nezaťažila životné prostredie a prácu v nej malo postupne nájsť od 70 do 300 ľudí. Následne v auguste minulého roku odmietli predaj pozemku spoločnosti Funderia Condals vo svojej priemyselnej zóne aj poslanci obecného zastupiteľstva v Petrovanoch v okrese Prešov.