28.04.2014, 23:59

Zrušte privilégiá bankám. Inak budú slabšie

financie. Svetový propagátor slobodného bankovníctva Lawrence H. White pre HN

Perex:

Väčšiu konkurenciu nepotrebujú len komerčné banky, ale aj centrálne. Myslí si to americký profesor White, ktorý navštívil Slovensko ako hlavný lektor ekonomického seminára inštitútu INESS.

Hlásate potrebu zmeny vo svetových financiách a presadzujete takzvané slobodné bankovníctvo. Prečo je podľa vás terajší bankový systém nedostatočný?

Či už v Spojených štátoch, alebo Európe dlhodobo oslabujeme bankový sektor. Obmedzujeme súťaž, dávame privilégiá niektorým bankám. Dnes sa snažíme posilniť banky tým, že im dávame ešte viac privilégií. Poistenia vkladov, garancie v prípade systémovo dôležitých bánk. To ich pritom len ďalej oslabuje. Pretože majú výhody dotácií v prípade, ak na seba vezmú väčšie riziko.

Ako sa toto oslabovanie prejavuje povedzme v Európe?

Videli sme zlyhania významných bánk v Európe, ktoré neboli vyriešené tak, ako by boli vyriešené v prípade slobodného bankovníctva. V tom prípade nie je žiadna banka príliš veľká na to, aby padla. Nie sú tu žiadne garancie pre takéto veľké banky, takže vkladatelia si dávajú veľký pozor, kam dajú svoje peniaze. To dnes v bankovníctve úplne chýba. Ľudia jednoducho usúdia, že veľká banka je chránená pred krachom, takže sa vôbec nezaoberajú rizikom, ktoré banka podstupuje. A videli sme, že veľké banky ako Royal bank of Scotland či Deutsche bank sa zachraňovali.

Pokiaľ viem, dnes žiadna vyspelá krajina nefunguje na princípe slobodného bankovníctva, ale finančné domy sú regulované štátom cez centrálne banky.

Osobne som sa najviac zaoberal systémom slobodného bankovníctva, ktoré v histórii fungovalo v Škótsku. Banky tam spravovali vlastné rezervy. Nepotrebovali byť zachraňované. Občas niektorá banka zlyhala, ale nespôsobilo to prelievanie problémov do ďalších bánk. Pretože banky neboli také prepojené. Každá banka si zakladala na vlastne

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.