28.04.2014, 23:59

Zrušte privilégiá bankám. Inak budú slabšie

financie. Svetový propagátor slobodného bankovníctva Lawrence H. White pre HN

Perex:

Väčšiu konkurenciu nepotrebujú len komerčné banky, ale aj centrálne. Myslí si to americký profesor White, ktorý navštívil Slovensko ako hlavný lektor ekonomického seminára inštitútu INESS.

Hlásate potrebu zmeny vo svetových financiách a presadzujete takzvané slobodné bankovníctvo. Prečo je podľa vás terajší bankový systém nedostatočný?

Či už v Spojených štátoch, alebo Európe dlhodobo oslabujeme bankový sektor. Obmedzujeme súťaž, dávame privilégiá niektorým bankám. Dnes sa snažíme posilniť banky tým, že im dávame ešte viac privilégií. Poistenia vkladov, garancie v prípade systémovo dôležitých bánk. To ich pritom len ďalej oslabuje. Pretože majú výhody dotácií v prípade, ak na seba vezmú väčšie riziko.

Ako sa toto oslabovanie prejavuje povedzme v Európe?

Videli sme zlyhania významných bánk v Eu

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.