25.06.2014, 00:00

Kažimír zvažuje novú daň z dividend

Zistenie HN. Všetci podnikatelia, ktorí si vyplácajú zisky, už nebudú platiť zdravotné odvody. Namiesto toho chce štát ich zisky prvýkrát zdaniť.

Kažimír zvažuje novú daň z dividend

Ide o zásadný krok, ktorému sa posledné roky všetky vlády vyhýbali. A po ktorom tá súčasná, naopak, zrejme siahne. Zdanenie dividend. Podľa zistení HN takúto zmenu pre biznis pripravuje rezort financií Petra Kažimíra. Od budúceho roka by tak všetci podnikatelia, ktorí si vyplácajú zisky, mohli prvýkrát štátu platiť okolo desať percent z nich. Komentovať akékoľvek opatrenia by bolo v súčasnosti predčasné – odkázal rezort financií.

Pôjde však o druhú najvýraznejšiu zmenu pre biznis od zvýšenia dane zo ziskov firiem. Doteraz totiž podnikatelia platili z dividend len 14-percentné zdravotné odvody, ktoré zaviedol ešte kabinet Ivety Radičovej. Tie však mali strop. Najviac mohol podnikateľ štátu odviesť 6700 eur.

Práve ten sa má po novom zrušiť. Platiť sa teda bude z celej sumy. V praxi to bude vyzerať tak, že si podnikateľ vyplatí zisk 80-tisíc eur. Kým v súčasnosti z neho zaplatil maximálnych 6700 eur, po novom môže osemtisíc. Tí, ktorí si vyplácali menšie zisky, však na druhej strane môžu rovnako tisícky eur ušetriť.

„Čím viac niekto zarába, tým viac by mal aj platiť,“ hodnotí zmenu konateľ spoločnosti Energomont Ivan Mikula.

Odborníci však varujú aj pred negatívami. Podľa šéfa Podnikateľskej aliancie Slovenska Roberta Kič

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.