31.03.2015, 00:00

Biznis zarobil viac. Kvôli licenciám

Zisk firiem podľa FinStatu medziročne vzrástol o 25 percent.

V minulosti sa radili do kategórie tých podnikov, ktoré sú buď na nule, alebo dokonca v malej strate. Časť z nich sa zrejme nachádzala aj na „čiernom zozname“ ministerstva financií. A to práve preto, že vzhľadom na svoje hospodárenie dlhé roky neplatili dane. Dnes, zhruba rok po tom, čo sa zaviedli daňové licencie, je však všetko inak. V roku 2014 zarobili práve tieto eseročky v porovnaní s predošlým rokom o 25 percent viac. Vyplýva to z najnovšej analýzy spoločnosti FinStat, ktorá zbiera údaje o slovenských firmách podľa ich zisku či tržieb. „Ide predovšetkým o malé firmy. Tie musia za rok 2014 zaplatiť aspoň malú paušálnu daň, tak im je jedno či sú v malej strate, alebo v malom zisku,“ vysvetlil analytik FinStat Filip Glasa.

Inými slovami: firmám sa nechce alebo nemajú takú motiváciu optimalizovať svoje príjmy, ako tomu bolo do zavedenia minimálnej dane. A s týmto od začiatku počítal aj rezort financií. „Odhadujeme, že na licenciách ročne získame až 110 miliónov eur,“ uviedli z tlačového odboru ministerstva financií. Podľa nich je však k zisku firiem predčasné sa vyjadrovať, keďže analýza hodnotí vývoj hospodárenia len necelej tretiny všetkých spoločností.

FinStat analyzoval hospodárske výsledky firiem na vzorke takmer 55-tisíc spoločností ešte pred termínom podania daňových priznaní. Glasa preto pripúšťa, ž

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Súvisiace články