21.07.2014, 00:00

Gigant SPP padá. Stráca klientov

Energetika. Štátny podnik má historicky najmenší podiel v dodávkach plynu. Chce to pokryť elektrinou.

Najväčší dodávateľ plynu na Slovensku – SPP zlomil čierny rekord. Aspoň čo sa týka dodávok pre ľudí a firmy na Slovensku. Vlani totiž podnik ovládal najmenšiu časť trhu s plynom vo svojej histórii. Ako ukázali najnovšie čísla Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, jeho podiel bol len 63,22 percenta, čo znamená oproti roku 2012 prepad o vyše šesť percent. Práve SPP pritom v júni tohto roka úplne ovládol štát, keď v ňom prebral 49-percentný podiel od českých finančníkov z Energetického a průmyslového holdingu.

Ide o prirodzený odlev zákazníkov, odkázal hovorca plynární Peter Bednár s tým, že firme sa ho darí kompenzovať získavaním nových klientov v odbere elektriny.

Faktom však je, že pri cenách plynu je SPP viazaný dlhodobým kontraktom s ruským gigantom Gazprom a prevádzkovými nákladmi. „V oboch prípadoch ťahá za kratší koniec povrazu oproti konkurencii, ktorá nakupuje lacnejší plyn na krátkodobom trhu a zamestnáva menej ľudí,“ poznamenal analytik portálu energieprevas. sk Jozef Badida.

Príkladom klienta, ktorý od plynární odišiel, je Dušan Hudáček, ktorý je so svojou firmou HD najväčším výrobcom tepla v meste Spišská Belá. „Porovnal som si ponuky na internete a vybral si tú výhodnejšiu,“ hovorí.

Otázne tak dnes je, ako sa bude postavenie SPP vyvíjať v budúcnosti. Kľúčovým faktorom t

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.